kapat ikonu

Isparta'daki güller 10 ülkeye ihracata gönderiliyor

Dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'ini tek başına karşılayan Isparta'da üretilen gül çayı, 10 ülkeye ihraç edilirken, ülkeye de önemli miktarda döviz girdisi sağlanıyor.

Isparta, dünya gül yağı üretiminin yüzde 65'inin karşılamasıyla bu alanda ön plana çıkan güzide şehirlerimizden birisi… Kentte elde edilen gül çayları, hem 10 ülkeye satılıyor hem de bu ürünlerden ülkeye önemli miktarda döviz getiriliyor.
 
Fabrikasyon sistemi ile özel fırınlarda düşük sıcaklıklarda kurutulan gonca gül, yaprak ve toz hâline getirilerek çay oluyor. Yurt içinde de oldukça rağbet gören gül çayı, çeşitli ülkelere gönderiliyor.
 
Isparta'daki güller 10 ülkeye ihracata gönderiliyor-1
 
GÜLDEN KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER ELDE EDİLİYOR
 
Gül çayı firması sahibi Mehmet Volkan Poyraz, gazetecilere yaptığı açıklamasında, devlet desteğiyle üretime başladıklarını belirterek, gülden katma değeri yüksek ürünler elde edebilmek adına çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.
 
GÜLÜN İÇİNDEKİ AROMATİK BİLEŞENLER KAYBOLMADAN GÜL ÇAYI ÜRETİLDİ
 
Gül çayının tamamen doğal yöntemlerle yapıldığını dile getiren Poyraz, vakumlu bir kurutma sistemi içinde düşük sıcaklıkta gülün içindeki aromatik bileşenler kaybolmadan gül çayının üretildiğini ileri sürerek, birçok ülkenin kendine has çayı olduğunu hatırlattı.
 
20 TON GÜL İŞLENEREK 10 ÜLKEYE İHRACATA GÖNDERİLDİ
 
Kendilerine, ‘’Bizim neden gül çayımız marka olmasın?’’ tarzında soru sorarak yola çıktıklarını anlatan Poyraz, Türkiye’nin gül çayıyla anılması için her geçen yıl kapasitelerini artırdıklarını dile getirdi. Poyraz, geçen sene 20 ton gülün işlendiğini ve gül çayının üretildiğini belirterek, 10 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydetti.
 
Isparta'daki güller 10 ülkeye ihracata gönderiliyor-2
 
YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN TALEPLER ARTTI
 
Poyraz, ihracat yaptıkları ülkeler arasında İngiltere, Avustralya, İsrail ve Almanya'nın yanında Orta Doğu ülkelerinin de bulunduğunu vurgulayarak, Amerika ve Çin ile de görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Ürünün farklı boyutlarda paketlerle piyasa sunulduğunu aktaran Poyraz, geri dönüşlerin çok güzel olduğunu ileri sürerek, yurt içinden ve yurt dışından taleplerin arttığını savundu.
 
FARKLI DİLLERDE PAKET ÇALIŞMALARI YAPILIYOR
 
Poyraz, ihracatı artırmak adına farklı ülkelerde çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, farklı dillerde paket çalışmaları yaptıklarını duyurdu. Yabancı ülkelerde gıda sektörü kapsamında düzenlenen fuarlara katılarak ürünlerinin tanıtımını yaptıklarını bildiren Poyraz, bu alanın gelişmesi adına gayret gösterdiklerini öne sürerek, bu ürünü marka hâline getirip, Türkiye’nin ve Isparta’nın tanıtımına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.
 
GÜL ÇAYININ RAHATLATICI VE STRESİ AZALTICI ETKİSİ VAR
 
Gülün daha çok kozmetik alanında kullanıldığını, yaptıkları gül çayıyla kullanım alanını genişlettiklerine dikkati çeken Poyraz, piyasada bu tarz bir ürünün bulunmadığını ileri sürerek, gül çayının rahatlatıcı ve stresi azaltıcı etkisinin bulunduğunu ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol