kapat ikonu

Isparta elması üreticiyi sevindirdi

Isparta'da bu yılki rekolte geçen seneye göre değişmese de yükselen elma fiyatları üreticiyi sevindirdi.

  • Sektörel
  • 16 Kasım 2018 09:25
  • Son Güncelleme: 16 Kasım 2018 14:57
Türkiye elma üretiminin yüzde 25'ini tek başına gerçekleştiren Isparta'da bu seneki rekolte geçen yıla göre değişmese de yükselen elma fiyatları üreticinin yüzünü güldürdü.
 
700 BİN TONLUK HASAT
 
Gelendost, Eğirdir, Yalvaç ve Senirkent ilçelerinde üretimi yapılan ve yöredeki yüzlerce ailenin geçim kaynağı olan elmada bu sezon 700 bin tonluk hasadın gerçekleştirildiği kaydedildi. Kendine has aromasıyla diğer elmalardan farklı olan, iç ve dış piyasada talep gören Isparta elmasının fiyatı, bu sene üreticisinin yüzünü güldürdü.
 
ELMA BU YIL 1,5-2 TÜRK LİRASINDAN SATILACAK
 
İklim şartlarından dolayı sezona erken başlayan üreticilerin, geçen yıl elde ettikleri 700 bin tonluk rekolteyi bu yıl da yakaladığı belirtildi. Sezonun sona ermesiyle birlikte soğuk hava depolarına alınan elmaların, bu ay itibarıyla yurt içi ve yurt dışına gönderileceği aktarılırken, üreticilerin, elmayı tüccara 1,5-2 Türk lirasından satacağı bildirildi.
 
HASAT ZAMANI GÜZEL GEÇTİ
 
Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, şehrin tarım kenti olduğunu ve bu alanda elmanın önemli bir rol oynadığını ifade ederek, hasat döneminin güzel geçtiğini ve herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını söyledi.
 
ISPARTA ELMASI TADIYLA HEMEN KENDİNİ BELLİ EDİYOR
 
Selçuk, bu yıl 700 ton rekoltenin geçen yıl ile aynı olduğunu hatırlatarak, fiyatların yüzleri güldürdüğünü vurguladı. Çiftçinin yüzü gülerken, elmaların da satıldığı bilgisini paylaşan Selçuk, bazı soğuk hava deposuna konan elmaların bu aydan itibaren hem büyük şehirlere hem de yurt dışına gönderileceğini hatırlattı. Şu an da üreticinin tüccara 1,5 ila 2 Türk lirasından elma sattığını dile getiren Selçuk, Isparta’nın coğrafi şartlarından dolayı çok güzel elma aromasına sahip olduğunu öne sürerek, Isparta elmasının tadını hemen belli ettiği iddiasında bulundu. Elma üretimiyle ülke ekonomisine katkıda bulunduklarını savunan Selçuk, işsizlik sorununun da bu vesileyle önüne geçtiklerini aktardı.
 
ELMA SAĞLIĞA DA İYİ GELİYOR
 
Selçuk, ‘’Günde 1 elma, obez olma’’ sloganıyla vatandaşları elma yemeye davet ederek, bu sloganın Türk hekimlerinin tavsiyesi olduğunu ileri sürdü. Küçük, büyük demeden tüm vatandaşların günde bir elma yemesini öneren Selçuk, elmanın sağlığa da iyi geldiğini kaydetti.
 
ÜRETİCİNİN YÜZÜ DAHA DA GÜLECEK
 
İlçe olarak 300 bin ton üzerinde hasat gerçekleştirdiklerini ifade eden Gelendost Ziraat Odası Başkanı Ömer Uysal, sezonun üreticileri mutlu ettiğine dikkati çekerek, ihracat döneminin de iyi geçmesiyle üreticilerin yüzünün daha da güleceğini açıkladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol