kapat ikonu

İŞKUR’dan istihdamda tarihî rekor

İŞKUR, 1 milyon 57 bin 249 kişi istihdamına aracılık ederek, tarihî bir rekora imza attı.

  • Gündem
  • 29 Ekim 2018 14:55
  • Son Güncelleme: 29 Ekim 2018 15:00
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Uzunkaya, İŞKUR’un 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamına aracılık ettiğini söyleyerek, bunun tarihî bir rekor olduğunu öne sürdü. Uzunkaya, bunun 70 yılı aşan İŞKUR tarihinde erişilmeyen bir rekor olduğunu açıkladı.
 
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sonrası Türkiye'yi hedeflerinden döndüremeyeceğini fark edenlerin, iş gücü piyasalarını zor durumda bırakmanın, ülkeyi ekonomik anlamda çökertmenin, istihdamı yavaşlatmanın veya durdurmanın gayreti içerisinde olduğunu savundu.
 
1,5 MİLYON İSTİHDAM HEDEFİ
 
Uzunkaya, zor şartlarda duruma müdahale eden devletin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2017'yi millî istihdam seferberlik yılı ilan ettiğini anlatarak, 1,5 milyon istihdam hedefinin konulduğunu hatırlattı.
 
Bu hedefin ne kadar zor olduğunu göstermek için son 11 yılda Avrupa Birliğinin 28 ülkesinin 7 milyon 190 bin ve ABD'nin 7 milyon 291 bin istihdam yaptığı bilgisini paylaşan Uzunkaya, tüm Avrupa'nın bir yıldaki istihdam oranlarının çok üzerinde bir istihdam hedefi koyduklarının altını çizdi.
 
GÖNÜL VE HAREKET SEFERBERLİĞİ İÇERİSİNDE İSTİHDAMDA ARTIŞ
 
Uzunkaya, bu hedefin elbette başarılamaz ve inanılmaz bir hedef olarak gözüktüğünü ancak milletçe seferberlik hâlinde olduklarını kaydederek, İŞKUR olarak bakanlıkla sahada tüm işverenlerle paydaşlarla, odalarla, sivil örgütlerle gönül ve hareket seferberliği içerisinde istihdamı artırma noktasında gayret sarf edildiğini dile getirdi.
 
İŞKUR’DAN İSTİHDAMDA SON 70 YILIN REKORU
 
Bu gayretin sonunda önemli bir başarı yakaladıklarını kaydeden Uzunkaya, İŞKUR’un 1 milyon 57 bin 249 kişinin istihdamına aracılık ettiğini yineleyerek, bunun tarihî bir rekor olduğunu ve 70 yılı aşan İŞKUR tarihinde erişilmeyen bir rekor olduğunu vurguladı.
 
BU YIL GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 10 ARTTI
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne tüm tarafları çağırıp, yeni hedefler vererek istihdamın artırılması konusunda duyarlılığa davet ettiğini aktaran Uzunkaya, bu yıl ortaya konulan yeni hamlelere rağmen bugün itibarıyla yeni bir rekorun gerçekleştiğini vurguladı. 970 bin kişilik bir istihdamın İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirildiğini hatırlatan Uzunkaya, bu, geçen yılki istihdam rakamlarının yüzde 10 üzerinde seyrettiğini ifade etti.
 
Uzunkaya, kadın ve genç istihdamında bu rakamın önceki yılların yüzde 17 üzerinde olduğunu bildirerek, istihdama yönelik teşviklerin sahada büyük ilgi gördüğünü söyledi.
 
Özellikle imalat ve sanayi sektörüne, nitelikli mesleklere yönelik olarak gerçekleştirilen teşviklerin oranı ise bu kapsamda 883 liradan 2 bin 151 liraya kadar çıkabiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol