kapat ikonu

İŞKUR'da beklenmeyen vurgun şaşırttı

Hükümet tarafından İşkur aracılığı verdiği çeşitli desteklerin bu süreçte birtakım kötü niyetli işverenler tarafından kullanıldığı ve büyük vurgunların yapıldığı ortaya çıktı.

Hükümet tarafından İşkur aracılığı verdiği çeşitli desteklerin bu süreçte birtakım kötü niyetli işverenler tarafından kullanıldığı ve büyük vurgunların yapıldığı ortaya çıktı.
 
Hükümet tarafından işsizliğin sona ermesi açısından çeşitli destekler ve teşvikler veriliyordu. Bu süreç içerisinde İşkur aracılığı ile verilen devlet desteklerinin bazı işverenler tarafından kötü niyetli bir şekilde kullanıldığı öğrenildi. Bu süreçte hem devletin soyguna uğradığı hem de çalışanların haklar bakımından sömürülerek haksız bir rekabet içerisinde çalıştırıldığı tespit edildi. Yapılan incelemeler sonrasında ortaya çıkan bu durum karşısında devlet harekete geçti ve durumun tespiti için önemli çalışmalar gerçekleştirmeye başladı.
 
Soygunun nasıl gerçekleştirildiği ise yapılan incelemelerde adım adım belirlendi. bir personel aradığına dair ilan veren patron sonrasında çalışanla maaş pazarlığına oturuyor. Vereceği maaş ise 800 lira ile 1000 lira arasında değişiklik gösteriyor. Bu durumda anlaşma sağlanırsa İşkura karşı bir yönlendirme yapılıyor. İşe alınan çalışanın sigorta primini de devlet ödüyor. Bu süreçte kişinin maaşı bin 400 lira olarak gösteriliyor. Patronlar bu süreçte hem çalışan bulup hem de çok uygun fiyatlara hem devleti hem de çalışanı sömürüyor.
 
Yapılan çalışmalar sonrasında çalışanların durumu tespit ettikten sorna itiraz etme hakları da bulunmuyor. İtiraz eden çalışanların patronlar tarafından işten atıldıkları ortaya çıktı. Devlet durumu şikayetler sonrasında belirledikten sonra harekete geçti. Konu hakkında incelemeler devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol