kapat ikonu

İŞKUR'a kayıtlılık süresinde '12 ay' kuralı

İŞKUR hizmet kalitesini artırmak ve işsiz vatandaşlara daha etkin bir şekilde hizmet verebilmek için yeni bir karar aldı. Bundan sonraki dönemde İŞKUR’a kayıtlılık süresi 12 ayla sınırlandırıldı.

  • Gündem
  • 23 Şubat 2016 10:22
  • Son Güncelleme: 23 Şubat 2016 10:23
Vatandaşlara İŞKUR’a kayıt yaptırdıktan 12 ay sonra gelen e-posta mesajlarıyla aktif kayıtlılık süresinin dolduğu ve yeniden kayıt yapılması gerektiğiyle ilgili mesaj gönderilecek. İŞKUR yeni aldığı kararla aktif kayıtlılık süresini 18 aydan 12 aya düşürüldü.r.
 
İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) iş arayanların aktif kayıt süresini 18 aydan 12 aya çekti. Kurumun yaptığı yazılı açıklamada, işsiz olan vatandaşlar için geliştirilen hizmetlerin daha etkili ve verimli getirmek maksadıyla, İŞKUR’un aktif kayıtlarının süresinin gözden geçirildiği ifade edildi.
 
Kurum yaptığı açıklamada, ILO, OECD ve Eurostat gibi uluslararası kuruluşlar tarafından ‘uzun süreli işsiz’ olarak tanımlanan 12 aydan uzun süreli işsizlerin, İŞKUR ile daha sık irtibata geçmelerini sağlamayı ve hedef kitle için yeni politikalar geliştirerek hizmetleri çeşitli hale getirmeyi amaçladıkları belirtildi.
 
İŞKUR’un kayıtlılık süresiyle ilgili olarak yeni yaptığı bu düzenlemeden vatandaşlar kısa mesaj ya da e-posta sistemiyle haberdar olacaklar. Kurumun mail adresinize gönderdiği e-postada 12 aylık geçerli kayıtlılık süresinin dolduğuna dair bilgi ve kaydınızın yenilenmesi gerektiğine dair uyarı yer alacak. Bu e-postayı alan vatandaşlar yeniden internet aracılığıyla ya da kendilerine en yakın İŞKUR merkezlerine giderek kayıtlarını yenileyebilecek ve yeni 12 ay geçerli kayıtlılık süresini başlamış olacaklar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol