kapat ikonu

İŞKUR programları ile 500 bin gence ayda bin 502 TL maaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu işsiz gençlere için önemli açıklamalarda bulundu. bakan Müezzinoğlu İŞKUR'un işbaşı eğitim programları ile işle yerleştirilecek olan 500 bin gence ayda bin 502 TL maaş verileceğini bildirdi.

Bakan Müezzinoğlu, gençlerin istihdamına yönelik yapılan uygulamalarla ilgili olarak şöyle dedi: "500 bin gence işyerine adapte olma eğitimi vereceğiz. İşbaşı eğitim programında bin 502 TL'lik ücreti biz üstleniyoruz."
 
 

İşbaşı eğitim programlarının süresi 3 ay olacak

 
Sabah'ın haberine göre işsizlikle mücadele kapsamında başlatılan istihdam seferberliğine değinen Müezzinoğlu,
 
"İŞKUR'un uyguladığı 'İşbaşı Eğitim Programı' geliştirilerek işverenlerin istihdam seferberliğine daha fazla katılmasına olanak sağlandı. Programın süresi 3 ay olacak. Bu sürede İŞKUR eğitim alan kişiye net asgari ücret düzeyinde ödeme yapacak. İş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini karşılayacak."

 

İşverenin çalışana ödeyeceği miktar azalıyor

 
Yılsonuna kadar 500 bin kişinin bu programdan faydalanması hedefleniyor. Programı başarıyla bitirenlerin işverenler tarafından istihdam edilmesi durumunda da 2017'nin sonuna kadar işverenlerin istihdam üzerindeki sigorta ve vergi yükleri (aylık 773 TL) İşsizlik Sigortası Fonu ve Maliye Bakanlığı tarafından üstlenilecek.
 

Ocak ayında işsizlik rakamlarının düşmesi bekleniyor

 
Müezzinoğlu, işsizlikle ilgili "Aralıkta işsizlik rakamları hafif yükselişle yüzde 12.2-12.3 olabilir. Ocak 2017'den itibaren işsizlik oranları, önce bir duracak. Sonra da başlattığımız istihdam seferberliği kapsamında yapılan yaygın çalışmayla gerileyecek. İnşallah 1,5 milyon istihdamı başaracağız" dedi.
Kaynak: Sabah
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol