kapat ikonu

İŞKUR-KOSGEB desteğiyle bin 612 girişimci iş kurdu

İŞKUR'dan sertifika almaya hak kazanan bin 612 girişimci, iş arayanlara yeni istihdam fırsatları yaratıyor.

İŞKUR tarafından yürütülen program sayesinde İstanbul'da sertifika almaya hak kazanan bin 612 girişimcinin, ülke ekonomisine katkı sunarak, iş arayanlara yeni istihdam fırsatları yarattığı belirtildi.
 
BİN 612 GİRİŞİMCİ KOSGEB DESTEĞİYLE İŞ KURDU
 
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen, "Girişimcilik Eğitim Programı" dâhilinde sertifika almaya hak kazanan bin 612 girişimcinin, KOSGEB desteğiyle kendi işini kurduğu bildirildi.
 
2013-2017 YILLARINDA BİN 757 KURS GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
İŞKUR'a kayıtlı vatandaşların işlerini kurması ve geliştirmesi için hayata geçirilen ‘’Girişimcilik Eğitim Programı’’ ile birlikte 2013-2017 yılları arasında şehir genelinde bin 757 kurs gerçekleştirildi.
 
2 BİN KİŞİ KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
 
Burslardan belirtilen süreçte 45 bin 447 kişinin faydalandığı duyurulurken, aynı dönemde eğitimini tamamlayarak, sertifika almaya hak kazanan 2 bine yakın girişimcinin de kendi işinin patronu olduğu vurgulandı.
 
81 İLDE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ
 
İŞKUR, işsizlikle mücadele kapsamında, işveren ile iş arayan bireyleri buluşturmada önemli görev üstlenmesinin yanında verdiği eğitim programlarıyla kişileri iş sahibi yapıyor. Öbür taraftan da aktif iş gücü hizmetlerini etkin bir biçimde kullanmaya devam ediyor. Bu kapsamda her yıl 81 ilde düzenli şekilde yapılan programlar ile birlikte, katılımcılara temel seviye girişimcilik eğitimi veriliyor.
 
İŞ KURMAK İSTEYENLERE İMKÂN
 
Sınıf içi eğitim ve atölye çalışmalarından oluşan eğitim sonunda ‘’Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi’’ni almaya hak kazanan katılımcılar, KOSGEB'in yeni girişimci desteğine başvurma şansı yakalıyor. Bu doğrultuda işini kurmak isteyerek o güne kadar fırsat bulamayan girişimcilere, iş yeri sahibi olma imkânı tanılıyor.
 
AMAÇ İŞSİZLİĞİN AZALTILMASI
 
Programa ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Yelmen, girişimcilik eğitim programlarının, istihdamın korunması ve yaygınlaştırılması ve işsizliğin azaltılması amacıyla yapıldığına dikkati çekerek, yeni ekonomik değerlerin oluşturulması ve iş yeri sayısının artırılması amacıyla düzenlendiği söyledi.
 
18 YAŞINI TAMAMLAMIŞ İŞKUR KAYITLILAR PROGRAMA KATILABİLİYOR
 
Yelmen, eğitimlerin KOSGEB ile İŞKUR arasında yapılan protokol hükümleri çerçevesinde düzenlendiğine değinerek, bu eğitimin, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, dernek, vakıf ve özel eğitim kurumları tarafından verildiğini açıkladı. Programın süresinin 40 saat olduğunu hatırlatan Yelmen, eğitimlerin 18 yaşını tamamlamış, İŞKUR’a kayıtlı kişilere verildiğini dile getirdi.
 
GÜNLÜK 20 LİRA CEP HARÇLIĞI
 
Programa, herkesin katılabileceğini ifade eden Yelmen, program sonunda KOSGEB sertifikasının verileceğini aktardı. Yelmen, KOSGEB'in hibe kredilerine başvurulabileceğini anlatarak, katılımcılara günlük 20 lira cep harçlığının da ödendiğinden bahsetti.
 
Yine program süresince genel sağlık sigortası primleri de kurum tarafından karşılanıyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol