kapat ikonu

İŞKUR düğmeye bastı! 3 bin memur alıyor

İŞKUR, işsiz genç sayısını en az seviyeye indirmek için harekete geçti. AK Parti Hükümeti’nin başlattığı istihdam seferberliği doğrultusunda 3 bin İş ve Meslek Danışmanı alınacak.

Yeni alınacak 3 bin kişi ile birlikte toplam iş ve meslek danışmanı sayısı 6533 bini bulacak. Bu kişiler kapı kapı dolaşarak iş arayan vatandaşlara danışmanlık yapacak. İş ve Meslek Danışmanlığı sınavı için son başvuru tarihi 19 Mart 2017.

Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de İş ve Meslek Danışmanlığı alanında en çok sertifika veren kurum olarak dikkat çekiyor. Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, sınav formatını değiştirdi ve yeni yeterliliğe göre değerlendirme yapacak.

Lisans diploması olan herkes başvuru yapabilir

İŞKUR’da istihdam edilen binlerce kişinin İş ve Meslek Danışma belgeleri Sakarya Üniversitesi tarafından veriliyor. Lisans mezunu olan herkes İş ve Meslek Danışmanlığı sınavına başvuruda bulunabilecek. Yani 4 yıllık üniversite mezunları lisans diplomalarıyla birlikte ilgili kuruma başvuru yapabilecek. Sınav başvuru ücreti ise 750 TL olarak açıklandı.

Sakarya Üniversitesi tarafından yapılan sınav teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilecek. Yeni düzenleme sonrasında uygulama sınavı 3 farklı kategori altında yapılacak. İş ve Meslek Danışmanları yalnızca İŞ-KUR bünyesinde değil özel istihdam bürolarının insan kaynakları departmanında da kolayca iş bulabilir. Her adaya iki defa sınav hakkı tanınıyor. İlk sınavda başarısız olan adaylar, ikinci sınavda başarısız olduğu bölümlerden ücretsiz olarak sınava girebilecek.

Sınav ne zaman yapılacak?

İş ve Meslek Danışmanlığı sınavı, 25 Mart 2017 tarihinde, Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sınava başvuru yapmak isteyen adaylar 19 Mart 2017 tarihine kadar başvuru işlemini tamamlamalı. Sınav hakkında tüm detaylı bilgilere erişmek için http://www.sausem.sakarya.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İşsizlik rakamlarının çift hanelere ulaşması yetkilileri harekete geçirdi. Artan işsizlik rakamlarını yıl sonuna kadar düşürmek için gerekli hamleleri yapan İŞKUR, 1.5 milyon kişiye istihdam alanı yaratacak. Bu doğrultuda işsiz vatandaşlar önümüzdeki günlerde İŞKUR aracılığıyla meslek sahibi olabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol