kapat ikonu

İŞKUR, 2018'de 1 milyon istihdama aracılık etti

İŞKUR, 1 Kasım itibarıyla 2018 yılında 1 milyon insanın istihdamına aracılık etti.

  • Gündem
  • 01 Kasım 2018 16:41
  • Son Güncelleme: 01 Kasım 2018 17:01
İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, 2017 yılında 1 milyon 57 bin 249 insanın, 1 Kasım 2018 itibarıyla da 1 milyon insanın istihdamına aracılık ettiklerini duyurdu.
 
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Bursa İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi (BKK) iş birliğiyle bu yıl 5'incisi düzenlenen "Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması" kapsamında Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki programda konuşan Uzunkaya, Türkiye olarak tüm zorluklara rağmen işverenler, kamu kurum ve kuruluşları ve diğer paydaşlarla tarih yazdıklarını ve yazmaya devam edeceklerini dile getirdi.
 
2017’DE 1,5 MİLYON İSTİHDAM
 
Uzunkaya, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz 2016’daki ihanet girişiminin ardından ilan edilen Millî İstihdam Seferberliği ve "Artı 1,5 milyon istihdam" hedefini anımsatarak, Türkiye'de 2017 yılında 1,5 milyon istihdam gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
 
İŞKUR’DAN 1 MİLYON İSTİHDAM
 
 
İŞKUR'un 2002 yılında sadece 24 bin kişinin istihdamına aracılık ettiğine dikkati çeken Uzunkaya, geçen yıl 1 milyon 57 bin 249 insanın, 1 Kasım 2018 tarihi itibarıyla da 1 milyon insanın istihdamına İŞKUR’un aracılık ettiğini duyurdu.
 
Türkiye’ye ve millete hayırlı olsun dileklerini ileten Uzunkaya, Bursa'da da 46 bin istihdam gerçekleştirdiklerini vurguladı.
 
İŞVEREN GÜÇLÜ OLMADIKÇA HEDEFLERE ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL
 
Uzunkaya, istihdam teşviklerine değinerek, bazı çevrelerin işverenlere yönelik bu atılımı, yatırım ve teşvikleri adeta ‘işçinin haklarının gasp edildiği’ anlamında yorumlamakta ısrar ettiklerini dile getirdi. İşverenlerin güçlü olmadıkça, yeni başarılar gerçekleştirmedikçe hedeflere ulaşmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Uzunkaya, bu kapsamda işverenlere sonuna kadar müteşekkir olduğunu bildirerek, birlikteliğin devam edeceği sinyalini verdi.
 
HERKESTE DEVLETE GİRME ARZUSU VAR
 
Nitelikli insan gücünün önemine dikkati çeken Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'da özellikle son 1 yıldır iş insanlarından duyduğu bazı şikâyetlerden bahsetti.
 
Aktaş, istenildiği gibi adam bulamamaktan yakınan iş insanlarının dertlerini dile getirerek, herkeste bir devlete girme arzusu olduğunu anlattı.
 
HERKESİN DOKTOR, ÖĞRETMEN OLDUĞU BİR ÜLKE YOK
 
Üniversite mezunundan ilkokul mezununa, zanaatkârından farklı meslek gruplarında olanlara kadar herkeste devlete girme mantığının yerleştiğini ifade eden Aktaş, ‘’2023, 2053 ve 2071 hedeflerini konuşuyorken kendimize 500 milyar dolar ihracatı hedefliyorsak, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere devletin tüm kurum ve kuruluşlarının gayreti ortada duruyorsa, kimse kusura bakmasın beyler. Bu hedefler hep birlikte gerçekleşecek. Biz bu hedeflere hep birlikte ulaşacağız. Herkesin doktor, öğretmen vs. olduğu ülke dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu gerçeği herkesin kavramasını rica ediyorum’’ dedi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol