kapat ikonu

İskonto ve İştira Kredisi Hakkında Bilinmeyenler!

Genellikle işletmelerin finansal açıdan rahatlamak için kullandıkları iştirak ve iskonto kredisi hakkında vatandaşlar arasında pek çok bilinmeyen olduğu ortaya çıktı.

  • Kredi
  • 28 Mayıs 2019 19:18
Genellikle iş hayatında kullanılan ve işlerin rahatlatılması amacıyla tercih edilen krediler arasında iskonto ve iştira kredileri de bulunmaktadır. İş hayatında aylık yapılması gereken ödemeler bazen çeşitli sebeplere bağlı olarak sekteye uğrayabileceği biliniyor. Borçlular tarafından gerçekleştirilen çek ve senet ödemelerinin bozdurulma gününe kadar beklenmesi halinde şirketlerin nakit para sıkıntısı yaşayabilecekleri belirlendi. Şirketlerin kendi borçlarını ödeyemeyecek duruma gelmeleri son derece riskli olabilir.
 
Bu durumun ortadan kaldırılması için bankalar tarafından iskonto ve iştira kredileri verilmektedir. Bu kredilerin belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Krediyi bir senet üzerinden kullanmanızın halinde senedin vadesini beklemeye gerek kalmadan toplu halde bu paraya ulaşmak son derece mümkündür.
 
Bu tür kredilerin birtakım avantajları bulunmaktadır. Faiz değişikliklerinden ve piyasanın genel durumundan çok etkilenmeden bu anlamda kredinin tutarı sabit kalmaktadır. Bu krediyi çeken kişiler senet gününü beklemeden önce paraya toplu anlamda sahip olabilirler.
 
Bu Kredilerin Avantajları Nelerdir?
 
İştira ve iskonto kredisi arasında tek bir fark bulunmaktadır. İştira kredisi genel olarak senet sahibi ve senet ile ödeme yapan farklı firmalar farklı şehirlerde bulunmaktadır. İskonto kredisinde ise iki firmanın da aynı belediye sınırları içerisinde olma zorunluluğu bulunmaktadır.
 
Para sıkışıklığı yaşayan firmaların iştira kredisi ile birlikte senedi teminat göstererek paraya ulaşmaları çok hızlıdır. Kısa vadeli para sıkışıklıkların da kullanılmaktadır. Ekonomik anlamda yaşanan krizler ve dalgalanmalar da bu anlamda kredi tipini olumsuz anlamda etkilememektedir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol