kapat ikonu

İşbaşı eğitim programlarında ödeme miktarı yükseltildi

Bakan Selçuk, bilişim sektöründeki mesleklerde İŞKUR’un düzenlediği işbaşı eğitim programlarında günlük ödeme miktarının 75 TL’den 85 TL’ye çıkarıldığını açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Kamu-Sen’in düzenlediği "Endüstri 4.0 ve Sendikaların Geleceği" toplantısında, Türkiye'nin sivil toplum alanında önemli tarihsel arka planı barındırdığını ifade ederek, demokratik hayatın gücü olan sivil toplum kuruluşlarının önemli bir adres tarifi imkânı yarattığını söyledi.
 
TÜM ALANLARDA FARKINDALIK YARATMAYA DEVAM
 
Sendikaların sivil toplum kültürünün gelişmesinin yanında toplumsal hayata dair tüm alanlarda farkındalık yaratmaya, katkı sağlamaya devam ettiğini dile getiren Selçuk, iş gücü piyasası, istihdam, kadın emeği, tüm dezavantajlı grupların iş yaşamına katılması, meslekleşme, uluslararası standardizasyon, rekabetin akla ilk gelenler olduğunu belirterek, Endüstri 4.0 gündeminin bu kavramların tekrardan konuşulması için ayrıca önem taşıdığını bildirdi. Selçuk, hükûmetlerinin son 16 senedir attığı adımların ardından, ekonominin önemli bir ivme yakaladığını savunarak, bakanlık olarak, Endüstri 4.0 ile toplumun bütüncül yapısının direkt olarak etkileneceği ve tekrardan şekilleneceği öngörüsüyle önemli adımlar atıldığını ve buna devam edildiğini kaydetti.
 
2019’DA DA MESLEK KAZANDIRMAYA YÖNELİK FAALİYETLER DEVAM EDECEK
 
Selçuk, Bakanlık olarak, dijital sanayinin iş gücü ihtiyacını karşılamak için aktif iş gücü programları düzenlediklerini ve projeleri desteklediklerini anımsatarak, son dört yıl içerisinde yalnızca bilişim sektöründe düzenlenen mesleki eğitim kursları ve iş başı eğitim programlarına 60 bine yakın kişi katıldığını aktardı. Bu eğitimleri tamamlayan kişilerin yüzde 60'ından fazlasının kalıcı olarak istihdam edildiğini vurgulayan Selçuk, 2019 yılında da Endüstri 4.0 kapsamında mesleki yeterlilikleri belirleme ve meslek kazandırmaya yönelik eğitim faaliyetlerinin devam edeceğinin sinyalini verdi.
 
GELECEĞİN MESLEKLERİ DENİLEN ALANLARDA PROGRAM SÜRESİ 9 AYA ÇIKARILDI
 
2009 yılından beri başarıyla devam ettirilen işbaşı eğitim programlarına geçen sene "Geleceğin Mesleklerinde İşbaşı Eğitim Programı"nın da eklendiğine dikkati çeken Bakan Selçuk, diğer işbaşı eğitimlerde üç aya kadar destek sunulurken, 18-29 yaş arası gençler için geleceğin meslekleri denilen alanlarda öngörülen işbaşı eğitim programlarının süresinin 9 aya çıkarıldığını anımsattı.
 
GÜNLÜK ÖDEME MİKTARI 75 TL’DEN 85 TL’YE ÇIKARILDI
 
Bakan Selçuk, programa katılımın daha cazip hâle getirilmesi adına diğer programlarda günlük 61 TL olan payın 77 TL’ye çıkarıldığını ifade ederek, bilişim sektöründeki mesleklerde İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programlarında günlük ödeme miktarının ise 75 TL’den 85 TL’ye çıkarıldığını yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol