kapat ikonu

İş Yerinde Telefonla Konuşmak Kovulma Sebebi

Bir çalışanın iş yerinde uzun süre telefonla konuşarak işlerini aksatması işveren tarafından çalışanı kovma sebebi olarak değerlendiriliyor.

Bir çalışanın iş yerinde uzun süre telefonla konuşarak işlerini aksatması işveren tarafından çalışanı kovma sebebi olarak değerlendiriliyor.
 
İş yerinde çalışanların tazminat alamadan işten kovulmalarına neden olan pek çok sebep olduğu tespit edildi .Bu sebepler arasında özellikle cep telefonu ile mesai saatleri içerisinde sürekli konuşmak, işleri aksatacak şekilde internet üzerinde zaman geçirmek yer alıyor.
 
İşverenlerin çalışanlarını tazminatsız bir şekilde işleri kötüye kullandıkları ve bu sebepten aksattıkları gerekçesiyle işten çıkarma hakları bulunuyor. Çalışan işçinin çalıştığı iş türünün işine engel olup olmadığı da merak konusu haline geldi. Bunun üzerine bir çağrı merkezinde çalışan işçinin kendi telefonu ile görüşmesi işleri olumsuz etkileyebilir.
 
İşçi ile işveren arasında yapılan görüşmeler çerçevesinde haklı sebep varsa tazminat ödenerek işten çıkarma işlemi gerçekleştiriliyor. Ancak işçi yaptığı bir hata sebebiyle işten çıkarılıyorsa alacağı tazminatında yanacağı özellikle belirtildi. Yasalar gereğince bir işyerinde 30'dan daha fazla çalışan varsa tazminat ödenmesi zorunluyken daha az bir işçi sayısı bulunuyorsa işten çıkarmalar daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol