kapat ikonu

İş Yeri Dışındaki Satışlara Büyük Cezalar Geliyor

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonrasında mevzuatı düşünmeden aykırı olarak iş yeri dışında gerçekleştirilen satışlara büyük cezaların kesildiği öğrenildi.

2018 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından iş yerlerine büyük denetimlerin gerçekleştirildiği öğrenildi. Bu denetimler sırasında iş yerinin dışında kurallara aykırı olarak uygulama yapan pek çok işletme ve kişinin olduğu tespit edildi. Bunun üzerine toplam uygulanan ceza miktarının ise 2018 yılı içerisinde 767 bin 563 lira 80 kuruş olarak belirlendiği ifade edildi.
 
Ticaret Bakanlığı iş yeri dışında yapılan satışlar konusunda son derece hassas olduğunu dile getirdi. Bu değerlendirmelerinde üniversite kampüslerinde kurulan stantların ve tüketicilerin evlerine gelerek yapılan ürün satışları konusunda yine tüketicilerin ciddi mağduriyetlerinin ve ciddi şikayetlerinin olduğu belirlendi. Bu değerlendirmelerin ardından yetkililer tarafından yürütülen denetimlerin artırıldığı öğrenildi.
 
Tüketicilerin Mağduriyeti Önlenecek
 
Yapılan satışlarda da iade ve değişim haklarının kaldırıldığı ve böylece pek çok tüketicinin mağdur edildiği görüldü. Ancak tüketici hakları gereğinde 14 günlük süreç içerisinde cayma taleplerini telefonla ya da bireysel başvurularla dile getirmeleri halinde gerekli işlemlerin yapılmasına zemin hazırlanması bekleniyor.
 
Yapılan denetimlerde ve tüketicilerden gelen şikayetler üzerine pek çok kişinin cayma hakkını kullanamadığı ve hatta karşılarında bir muhattap bulamadıkları ortaya çıktı. Bu süreçte kanunlarla koruma altına alınan sistemle birlikte 14 günlük süreç içerisinde yazılı ya da saklı tutulmak üzere kısa mesaj, e posta gibi yollarda ispatı sağlanması amaçlanır bir şekilde yapılacak başvuruların değerlendirmeye alınması zorunlu hale getirildi. 2019 yılında da denetimlerin artırılarak sürdürülmesi amaçlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol