kapat ikonu

İş-Kur çalışmayanlara günlük 50 TL veriyor

Türkiye İş Kurumu, işsiz vatandaşlara istihdam yaratma, iş bulma ve iş hayatı üzerine eğitimler vermektedir. Özellikle son dönemde 500 bin kişi İş-Kur eğitimlerinden faydalandı. Peki İş-Kur eğitimleri hakkında merak edilen detaylar nelerdir…

  • Gündem
  • 08 Şubat 2017 20:23
  • Son Güncelleme: 09 Şubat 2017 11:14

Ülkemizde sosyal haklar ve sosyal hizmetler açısından olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kadın işçi hakları, engelli hakları, iş ve işveren hakları gibi konular bunlardan sadece bazıları. Fakat bu hakların yeterli olmadığı ve daha çok geliştirilmesi gerekiyor. İşsiz vatandaşlara istihdam alanı oluşturmak için harekete geçen İş-kur, işsizlere günde 50 TL veriyor. Peki kimler bu haktan faydalanabilir. İşte detaylar...

Türkiye İş Kurumu, vatandaşlar eğitim vererek onları iş hayatına hazırlıyor. Bu eğitimlerin süresi yakın zamana kadar 6 ay olarak belirlenmişti. Ancak son düzenleme sonrasında eğitim süresi 1 yıl çıkarıldı. Bu eğitim programına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin ilk etapta işsiz olması, İŞ-KUR sistemine kayıtlı olması ve 15 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bu koşulları sağlamayan kişilerin kurs fırsatından yararlanması mümkün değil. Üstüne üstlük bu kurslara hem lise hem de üniversite öğrencilerinin katılması hedefleniyor.

İş-Kur Programına 500 bin kişinin katılması bekleniyor

2017 yılı içerisinde bu eğitim ve kurs programlarına yaklaşık 500 bin kişinin katılması bekleniyor. Bu program kapsamında İş-Kur, vatandaşları kayıtlı iş yerlerine yönlendirerek onların tecrübe kazanmasına olanak tanıyor. Ayrıca günlük 50 TL ödeme yaparak, eğitimcilerin gündelik ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı oluyor.

Bünyesinde minimum 2 personel çalıştıran tüm özel ve kamu kurumları bu program kapsamına dahil edilmektedir. Bu programda işverenler açısından çok önemli indirim ve teşvikler bulunuyor. Örneğin işsiz vatandaşların SGK pirimi devlet tarafından karşılanıyor. Böylece işverenler ciddi bir maliyet külfetinden kurtulmuş oluyor. Devlet ise burada SGK primini, işçilerden kesmiş olduğu İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılıyor.

İstihdamı arttırmaya yönelik çeşitli yöntemler geliştiren yetkililer, 2017 yılı içerisinde yaklaşık 1.5 milyon kişiye iş kapısı açacak. Kısa süre içerisinde başlaması planlanan bu eğitim programları sayesinde hem para kazanacak hem de meslek sahibi olabileceksiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol