kapat ikonu

İş Kanunu'na 'arabulucu' şartı geliyor

Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan yeni İş Kanunu Tasarısı Taslağı'na göre, yeni dönemde işçi ile işveren arasında herhangi bir konuda anlaşmazlık meydana geldiğinde önce 'arabulucu'ya başvurulması zorunlu hale gelecek.

  • Gündem
  • 15 Mart 2017 16:45
  • Son Güncelleme: 15 Mart 2017 17:40
Çalışma hayatında yepyeni bir dönem için hazırlıklar başladı. Adalet Bakanlığınca hazırlanan yeni İş Kanunu Tasarı Taslağı’na göre işçi ile işveren arasında yaşanan anlaşmazlıklarda taraflar artık direkt olarak dava açma yoluna gidemeyecek. Yaşanan anlaşmazlıklarda önce arabulucuya başvurmak zorunlu hale gelecek.
 
Uygulamaya konulması beklenen yeni düzenleme ile yıllarca süren davaların oluşmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. başbakanlığa gönderilen tasarı taslağına göre, arabulucu ile çözülmeye çalışıla anlaşmazlıklar en geç 3 hafta içinde çözüme kavuşturulacak.

 

İşçiler kısa sürede tazminat alabilecekler

 
Sabah’ta yer alan habere göre, işçiler, mahkemelerde yıllarca süren davalarda, kazandıkları tazminatları kısa sürede elde edebilecek. Bireysel veya toplu iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçi ve işveren alacağı, tazminatı, işe iade taleplerinde dava açmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak aranacak.
 
Meslek hasatlıkları ve iş kazalarında arabulucusuz doğrudan açılan davalar usulsüzlükten kabul edilmeyecek.
 
Tasarının kabul edilmesiyle ortalama 3 milyon 400 bin civarındaki hukuk uyuşmazlığının, yaklaşık yüzde 18'ini oluşturan iş uyuşmazlığı dava dosyalarının büyük ölçüde azalması hedefleniyor. Reform, Yargıtay'ın iş yükünü de hafifletecek. Tasarıyla Yargıtay'ın bir yıl içinde baktığı 780 bin civarındaki hukuk uyuşmazlığının, yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan iş davası dosyalarında büyük çapta azalma yaşanacak.
 
Uyuşmazlık durumunda bir ay içerisinde gerçekleştirilecek arabuluculuk başvurusu, taraflardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne yapılacak.
 
Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre iş davaları ortalama 431 günde sonuçlanmakta iken, tasarının yasalaşması halinde bir gün, iki gün veya en fazla üç haftada sonuçlandırılabilecek. Kasım 2013'ten bu yana arabulucuya giden hukuk uyuşmazlıklarının yüzde 87'sini işçi-işveren uyuşmazlığı oluşturdu.
Kaynak: Sabah
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol