kapat ikonu

İş gücüne katılım oranı en yüksek seviyede

Türkiye’de iş gücüne katılım oranı yüzde 54 ile bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştı.

Anfa Fuar Ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "6. Ankara İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri" etkinliğinin açılış programına katılan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, iş gücüne katılım oranının yüzde 54 ile bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi.
 
Bakan Selçuk, istihdam fuarı ve kariyer günleri etkinliğinin İŞKUR'un sunduğu önemli çalışmalardan bir tanesi olduğunu belirterek, Türkiye genelinde geçen yıl 37 istihdam fuarının düzenlendiğini açıkladı.
 
‘’ÖNCELİĞİMİZ; İSTİHDAM DOSTU BÜYÜME’’
 
Selçuk, Türkiye'nin 16 yıllık süreçte genç nüfûsu, gelişen ve büyüyen ekonomisiyle uluslararası düzeyde dikkat çeken bir ülke hâline geldiğini ifade ederek, iş ve üretim dengesinin sağlanmasında en önemli unsurun iş gücü olduğunu kaydetti. Piyasa şartlarına uygun olarak dünyadaki değişimleri yakından takip edip, ortaya çıkan kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğinin altını çizen Bakan Selçuk, istihdam alanında temel yaklaşımın daha fazla ve daha nitelikli iş imkânı şeklinde belirlendiğini bildirdi. Selçuk, bu doğrultuda istihdam dostu bir büyümenin öncelikli olduğu görüşünün benimsendiğini dile getirerek, 2017 yılında büyüme açısından Türkiye için oldukça başarılı geçtiğini hatırlattı.
 
BÜYÜME İSTİHDAMA OLUMLU ŞEKİLDE YANSIDI
 
Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 7,4 büyüdüğü söyleyen Selçuk, bu oranın dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan G20 ülkeleri arasında en yüksek, OECD ülkeleri arasında ise en yüksek ikinci oran olduğunu aktardı. Selçuk, ekonomik anlamda yakalanan bu başarının, büyümenin sosyal refaha yansımasının temel alanı olarak istihdama olumlu şekilde yansıdığını ifade etti.
 
İŞ GÜCÜNE KATILIM ORANI YÜZDE 54’E ULAŞTI
 
Selçuk, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu hafta içerisinde açıkladığı işsizlik verilerinde, temmuz ayında istihdam edilenlerin sayısının, geçen yılın aynı ayına göre 507 bin kişi arttığını anımsattı. İş gücüne katılım oranının yüzde 54 ile bugüne kadarki en yüksek seviyeye ulaştığına dikkati çeken Selçuk, yine iş gücünün temmuz ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 596 bin kişi artarak, 32 milyon 786 bin kişiye ulaştığını bildirdi.
 
İlave istihdama olan desteklerini yeni teşviklerle daha kapsayıcı ve daha güçlü bir şekilde sürdürdüklerini vurgulayan Selçuk, ayrıca özel politika gerektiren gruplara ilişkin de birtakım koruyucu düzenlemelerin teşvik kapsamına alındığını açıkladı. Bakan, sözlerini bitirirken, ilave istihdamdan yaralanma süresi, her türlü sigortalı için 12 ay iken, gençlerin, kadınların ve engelli vatandaşların işe alınması durumunda yararlanma süresinin 18 aya yükselttiğini ve bu teşviğin 2020 yılına kadar geçerli olduğunu duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol