kapat ikonu

İş dünyası olarak sonuna kadar destekliyoruz

TİM Başkanı, sürdürülebilir büyüme, fiyat istikrarı, istihdam ve finansal istikrara yönelik politikalarda, hedeflere yönelik çalışmaları sonuna kadar desteklediklerini açıkladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 30 Haziran tarihinde göreve gelen yeni TİM yönetimi olarak o dönemde ortaya koydukları vizyon ve misyonlara değinerek, bu kapsamda hayata geçirdikleri uygulamalardan bahsetti.
 
Hedeflerinin tamamını ihracat ailesinin görüşleri, düşünceleri ve tavsiyeleri kapsamında oluşturma kararı aldıklarını ifade eden Gülle, bu doğrultuda 2018 Ekim tarihinde TİM 1. Delegeler Çalıştayını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla düzenlediklerini anımsatarak, Oktay'a birinci elden sorunlarını ilettiklerini bildirdi.
 
Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ekonomi yönetimine yeni bir anlayış getirdi
 
Gülle, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin, ekonomi yönetimine de yeni bir anlayış, yeni bir zihinsel dönüşüm, stratejik kararlarda yeni bir hız, yeni bir sinerji getirdiğini ileri sürerek, Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme, sürdürülebilir istihdam, fiyat istikrarı ve finansal istikrara yönelik politika ve stratejilerinde, hedeflerine yönelik geniş kapsamlı çalışmalarını iş dünyası ve ihracat ailesi olarak dikkatle takip ettiklerini ve sonuna kadar desteklediklerini belirtti.
 
Başta finansman desteği olmak üzerek bugünkü sorunlar hükûmetin gündeminde yer alıyor
 
Gülle, enflasyon ve yüksek faizlere yönelik, Hazine ve Maliye Bakanlığının yürüttüğü mücadelenin alacağı sonuçların, yatırıma, üretime, istihdama ve ihracata yapacağı pozitif katkının farkında olduklarını dile getirerek, üzerlerine düşen her adımı atmaya hazır olduklarını vurguladı. 83 binden fazla ihracatçının ve bu firmalarda istihdam edilen 3 milyonu aşkın çalışanlarla, bu mücadelede yer alacaklarının altını çizen Gülle, devletin ihracata sağladığı teşviklerin, küresel ekonomik şartlar ne olursa olsun artarak devam ettirilmesine minnettar olduklarına işaret ederek, başta finansman sorunu olmak üzere, bugün arz edecekleri başlıkların ve sorunların hükûmetin de gündeminde yer aldığını anımsattı.
 
Bugüne dek fonların bir kısmı Türk Eximbank’a kullandırma kararı alındı
 
Bugüne dek ellerindeki fonların bir kısmını Türk Eximbank'a kullandırma kararı aldıklarına dikkati çeken Gülle, Türkiye'nin önde gelen bankaları ile üretim ve ihracata yönelik krediler ile ilgili önemli toplantılar ve ihracatçılara yeni imkânlar oluşturan protokoller gerçekleştirdiklerini kaydederek, inovasyon, Ar-Ge, hedef pazarlar, ihracat pusulası, girişimcilik, tanıtım gibi kategorilerde yaptıkları faaliyetlere de değindi. Gülle, finansman konusunda özellikle Türk Eximbank vesilesiyle çok önemli bir mesafe kat edildiğini ifade ederek, bu durumun ticari bankalarda görülemediğini öne sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol