kapat ikonu

İş Arayanlar 888 Lira Alacaklar!

Ülkemizde verilen sosyal yardımlara bir yenisi daha eklendi. İş arayana toplam 888 lira verilecek.

Ülkemizde hala aktif olarak istihdam seferberliği devam ediyor. Devlet tarafından sosyal yardım alan kişiler arasında çalışmasında herhangi bir sakınca bulunmayan kişilerin istihdam sürecine katılmaları ve iş bulmaları için destekler devam ediyor. Bu konuda teşvik etmek amaçlı yeni bir desteğin verilmesine karar verildi. İstihdam yardımı adı altında yeni bir yardım türünün ortaya çıktığı öğrenildi. İstihdam yardımının içeriğinde ise iş arama ve bulma desteklerinin de devam ettiği öğrenildi.
 
Sosyal yardım alan bir kişi ele alındığı zaman iş görüşmesi sırasında sağlık raporu, fotoğraf çekim ücreti ve benzer ihtiyaçlar için belirli bir masraf yapıyor. Bu durumda devlet tarafından gerekli masrafların karşılanmasına karar verildi. Benzer giderler için ihtiyaçlar dahilinde 40 lira ile 100 lira arasında bir yardım alınabileceği ifade ediliyor.
 
Sosyal yardım alan kişinin kendi imkanları ile iş bulması ve ardından işe girmesi halinde 1 yılda sadece 1 defa olmak üzere bir ödeme yapılmasına karar verildi. Bu tutar ise asgari geçim indirimsiz tutarı olarak belirlendi. Nakit olarak yapılacak bu yardım miktarı ise kişi için 788,84 lira olarak belirlendi. Bu kişilerin işe yerleşmeleri durumunda devlet tarafından verilen destekler de hız kesmeden devam ediyor. Bu anlamda iş sürecinde devlet tarafından verilen eğitim ve sağlık yardımları da kesilmiyor. Sosyal yardım alan kişilerin işe devam ettikleri süreçte de çeşitli alanlarda desteklenmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol