kapat ikonu

İran'la ticari ve ekonomik bağ yeni boyut kazanacak

Ticaret Bakanı Pekcan, İran ile ticari ve ekonomik bağların daha da güçleneceğine ve yeni boyutlar kazanacağına inancının tam olduğunu söyledi.

  • Gündem
  • 21 Aralık 2018 10:20
  • Son Güncelleme: 21 Aralık 2018 10:56
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2018’in 11 aylık döneminde İran ile ticaret hacminin yüzde 11,5’lik azalışla 8,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, bu rakamların iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığını, özellikle iki ülke arasındaki enerji ticaretinin rahatlıkla gerçekleşeceği dönemde, Tercihli Ticaret Anlaşmasını daha etkin kullanarak ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifade etti.
 
TÜRKİYE, DAİMA İRAN’IN YANINDA OLDU
 
Pekcan, İran ile uzun yıllara dayanan tarihî, ekonomik ve ticari anlaşmaların bulunduğunun altını çizerek, nitekim bugüne kadar İran’ın karşılaştığı güçlüklerde daima Türkiye’nin İran'ın yanında olduğunu vurguladı.
 
İRAN’I ETKİLEYECEK OLUMSUZ GELİŞME TÜRKİYE’Yİ ETKİLİYOR
 
Bakan Pekcan, İran'ı etkileyecek herhangi olumsuz bir gelişmenin bölgeyi ve Türkiye'yi etkilediğini anlatarak, ABD'nin 5 Kasım tarihinden itibaren yeniden uygulamaya başladığı yaptırımlardan İran'dan sonra en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu, iki ülkenin her zaman ortak müreffeh bir geleceğe doğru yöneldiğini kaydetti.
 
TTA GENİŞLETME MÜZAKERELERİ YÜRÜTÜLDÜ
 
1 Ocak 2015 tarihinde Türkiye ve İran arasında İkili Tercihli Ticaret Anlaşması (TTA) imzalandığını anımsatan Pekcan, ikili ticari ve ekonomik işbirliğinin daha da üst seviyelere çıkarmak için TTA genişletme müzakerelerinin yürütüldüğünü aktardı.
 
Bakan Pekcan, 2018’in 11 aylık döneminde İran ile ticaret hacminin yüzde 11,5’lik azalışla 8,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini yineleyerek, bu rakamların iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığını öne sürdü.
 
İŞ İNSANLARINA BİR ARAYA GELME FIRSATI YARATILDI
 
İş forumu vesilesiyle farklı sektörlerden çok sayıda iş insanının bir araya geldiğine işaret eden Pekcan, ticari ilişkilerin nasıl daha üst seviyelere taşınabileceğini ve farklı sektörlerle işbirliklerin nasıl çeşitlendirilebileceğini görüşmek üzere iş insanlarına bir araya gelme fırsatı yaratıldığını belirterek, iş forumunun Türk-İran dostluğunun güzel bir göstergesi olduğunu ifade etti.
 
İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TİCARİ VE EKONOMİK BAĞLAR DAHA DA GÜÇLENECEK
 
Pekcan, gerçek dostların kara günde belli olacağını, büyük işlerin de zor zamanlarda yapılacağının altını çizerek, Türk firmalarının İran yaptırımlarının kaldırıldığı dönemde İran’ı yeni keşfeden ülkelerin firmaları gibi bu ülkeye yabancı olmadığını söyledi. Firmaların yaptırımlar döneminde de İran’da tüm zorluklara rağmen faaliyetlerini devam ettirdiğini, hâlen de sürdürdüğünü bildiren Pekcan, Türk firmalarının İran’daki en başarılı yabancı yatırımcılar olduğunu açıkladı. Pekcan, bu kapsamda burada yapılacak iş görüşmelerinin ardından iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik bağların daha da güçleneceğine ve yeni boyutlar kazanacağına inandığını ifade ederek, Türkiye-İran İş Forumu’nun Türk-İran dostluğunun en güzel göstergesi olduğunu savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol