kapat ikonu

İran'dan yeni bir kripto para hamlesi! Belge gerekiyor

Kripto para madenciliğini yasal olarak tanıyan İran'da bundan sonra bu işi yapmak isteyenlerin ilgili bakanlıktan lisans belgesi alması gerekecek.

  • Finans
  • 30 Temmuz 2019 11:44
  • Son Güncelleme: 30 Temmuz 2019 11:47

İran hükümeti kripto para madenciliğini yasal bir endüstriyel faaliyet alanı olarak tanıdığını duyurmuştu.

Bakanlıktan lisans alınması gerekiyor

İran’da yayın yapan Mehr Ajansı’nın haberine göre; para madenciliği yapmak isteyenlerin Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı’na başvuru yaparak lisans alması gerekiyor.

Tahran yönetimi kripto para ticareti yapanların mevcut riskleri kabul etmesi gerektiğini vurgulayarak, bu tarz finansal araçların bankacılık sistemi ya da devlet güvencesi altında olmadığına dikkati çekti. Kripto para madenciliğini yasal hale getiren karara göre, kripto para birimlerini yerel işlemlerde kullanmak hala yasak.

Madenciler İran’a yöneldi

Ayrıca diğer endüstriyel faaliyet alanlarında olduğu gibi kripto paralarda da üreticiler, ürünlerini yurtdışına satıp gelirleri tekrar İran’a getirmedikleri sürece vergilere tabi tutulacak.

Tahran yönetiminin elektrik fiyatlarını düşük tutmak amacıyla uyguladığı teşvik programları, bir dönem dünyada en çok kripto para madenciliği yapılan Çin dahil birçok yabancı ülkeden madencilerin İran’a gelmesine neden oldu. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verilerine göre İran, 2017 yılında enerji fiyatlarına 45.1 milyar dolar sübvansiyon uyguladı.

İran, en ucuz elektrik fiyatına sahip ülkelerden

Dünyanın ikinci en ucuz elektrik fiyatlarına sahip İran’da kripto para madencilerinin de kullandığı elektrik fiyatı hala kilovatsaat başına 3 sent olarak hesaplanıyor.

Açıklama sonrası elektrik fiyatları da artacak

Ancak hükümet madencileri endüstriyel faaliyet kapsamına aldıktan sonra kullandıkları elektrik fiyatı da yükselecek. Kripto para madencilerinin kullanacağı elektriğin 7 sente satılması bekleniyor. Bu seviye, yine elektrik fiyatları uygun olduğu için en çok tercih edilen ülkelerden Çin ile aynı maliyet düzeyi anlamına gelecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol