kapat ikonu

İran'da 250 bin dolar yatırıma 5 yıl oturma izni

İran'da 250 bin dolar yatırım yapan 5 yıl oturma izni alacak.

İran tarafından yapılan açıklamada 250 bin dolar yatırım yapan yabancılara 5 yıllık ikamet hakkı verileceği öğrenildi.

250 BİN DOLAR YATIRIMA 5 YILLIK OTURMA İZNİ

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'ndan (ISNA) edinilen bilgilere göre, başkent Tahran'daki Ekonomik İşbirliği Yüksek Şurası toplantısında, 250 bin dolar yatırım yapan yabancılara 5 yıllık oturum izni verilmesi konusu kesinlik kazandı.

ESKİ KARARLA 300 BİN DOLARA 3 YIL VERİLİYORDU

2016'nın şubat ayında alınan aynı kararda 300 bin dolar yatırım yapan yabancı yatırımcılara 3 yıl süre ile oturum izni veriliyordu.

YATIRIMCI ÇEKMEK İÇİN YAPILDI

Son günlerde ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşayan İran'da yetkililerin, ülkeye yatırımcı çekmek için böyle bir karar aldığı ifade edildi.

DOLAR BİRDEN DÜŞMÜŞTÜ

Petrol ve doğalgaz zengini olan İran, bilindiği üzere yıllardır ABD'nin ambargosunda bulunuyor. İran'a ABD ve çeşitli Avrupa ülkeleri tarafından uygulanan yaptırımlar yüzünden bu sıkıntıların yaşandığı belirtiliyor. ABD'nin Türkiye ekonomisini ve direk TL'yi hedef almasının ardından dolar spekülatif bir şekilde yükselerek; Türk lirası karşısında önlenemez bir dalgalanma eğilimi içerisine girmişti. Türkiye'de son günlerde alınan kararlar ve atılan adımların ardından dolar, aşağı doğru inmeye başlamıştı. İran'da da yakın zaman içerisinde 17 bin tüm olan dolar, birden 10 bin dolara kadar düşmüş, düşüşün ardından halk, dolarlarını bozdurmak için sarrafların yolunu tutmuştu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol