kapat ikonu

İran'a ihracat neredeyse durma noktasına gelebilir

MÜSİAD Tahran Temsilcisi, İran Meclisi tarafından alınan iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak kadar ülkede üretimi olan benzer malların ithalatını yasaklama kararının, Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilere zarar verecek nitelikte olduğunu söyledi.

  • Gündem
  • 23 Ocak 2019 11:32
  • Son Güncelleme: 23 Ocak 2019 11:34
Gazetecilere konuşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tahran Temsilcisi Fatih Çayabatmaz, İran Meclisinde dün itibarıyla onaylanan yasa tasarısının, Türkiye'nin İran'a ihracatının önemli oranda zarar görmesine sebep olacağına işaret etti.
 
İRAN’DAN YERLİ ÜRETİMİ OLAN MALLARIN İTHALATINA YASAK
 
İran Meclisinin iç piyasanın ihtiyacını karşılayacak kadar ülkede üretimi olan benzer malların ithalatının yasaklanma kararının, Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkilere zarar verecek nitelikte olduğunu yineleyen Çayabatmaz, bir süre önce İran’da üretimi yapılan ürünlere benzer yabancı ürünlerin; televizyon, radyo, gazete ve bilboard gibi her türlü yazılı, görsel ve basılı alanda reklamının yasaklandığını anımsatarak, İran Meclisinin bu kararıyla ithalatın önünü tamamen kesmeye çalıştığını belirtti.
 
DAHA ÖNCE DE 61 ÜRÜNÜN İTHALATINA YASAK KONMUŞTU
 
Çayabatmaz, Türkiye ile İran arasında 2015 yılında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşmasının bu karardan etkilenmemesi gerektiğini dile getirerek, Tercihli Ticaret Anlaşmasının müzakerelerinin yaklaşık 10 yıl sürdüğünü hatırlattı. İki ülkenin karşılıklı olarak 200 civarında malda gümrük vergisi indirimine gittiğini ifade eden Çayabatmaz, 2018 yılı başında ekonomik yaptırımların başlamasıyla birlikte bin 339 malın ithalatının yasaklandığına dikkati çekerek, Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamındaki 61 ürününün ithalatının da bu kapsamda yasaklandığını anlattı.
 
UYGULAMA İKİ ÜLKENİN TİCARET İLİŞKİLERİNE ZARAR VERECEK
 
Çayabatmaz, bin 339 malın ithal edilmesi yasağının Türkiye'nin İran'a ihracatını yüzde 30 azalttığını bildirerek, Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamındaki 61 ürünün bin 339 ürün listesinden çıkarılması için İran Ticareti Geliştirme Kurumuna müracaat ettiklerini söyledi. Tercihli Ticaret Anlaşması gibi iki ülke arasında yapılmış anlaşmanın, uluslararası bir hüviyete sahip olduğunu vurgulayan Çayabatmaz, kararnamelerle kaldırılamayacağını, bunları İranlı yetkililere ilettiklerini kaydederek, uygulamanın iki ülkenin ticaret ilişkilerine zarar vereceğini aktardı.
 
İRAN’A İHRACAT DURMA NOKTASINA GELEBİLİR
 
İki ülkenin Cumhurbaşkanlarının yaptığı toplantının ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tercihli Ticaret Anlaşmasının kapsamının genişletilip ürün sayısının arttırılması konusunda hızlı bir şekilde adım atılması gerektiği yönünde iki ülke maliye bakanlarına beyanatta bulunduğunu vurgulayan Çayabatmaz, bu konuda müspet bir adım beklerken, İran Meclisinin aldığı son kararla bu ülkeye yapılacak ihracatın daha da düşmesiyle karşı karşıya kalındığını ifade ederek, alınan bu kararla İran’a ihracatın durma noktasına gelebileceğini savundu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol