kapat ikonu

İran'a Adıyaman'dan sertifikalı tohum ihraç edildi

Adıyaman'da faaliyetlerine devam eden bir firma, üretilen 3 bin ton sertifikalı nohut tohumun 2 bin 500 tonunu İran'a gönderdi.

  • Sektörel
  • 12 Kasım 2018 11:40
  • Son Güncelleme: 12 Kasım 2018 11:44
Adıyaman'da sertifikalı tohum yetiştiriciliği alanında faaliyetlerine devam eden bir firmanın, ürettiği 3 bin ton nohut tohumunun 2 bin 500 tonunu İran'a gönderdiği açıklandı.
 
ADIYAMAN’DAKİ FİRMALAR 2014’TE İHRACATA DA BAŞLADI
 
İran'a ürün gönderecek firmayı ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan, burada yaptığı açıklamada, şehrin Türkiye'nin sertifikalı tohum üretim merkezleri arasında yer aldığını belirterek, Adıyaman'daki firmaların 2014 yılında ihracata da başladıklarını vurguladı.
 
 
TESCİL EDİLEN NOHUTLARDA TÜRKİYE, DÜNYAYA TANITILIYOR
 
Bu firmaların tescil ettirdikleri tohumları, yöresel isimlerle Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını dile getiren Alan, firmanın tescillenen Göksun ve Aras tohumlarını İran'a göndermek üzere bir araya geldiklerini hatırlatarak, bugünün kendileri için ayrı bir önemi olduğunu aktardı.
 
FİRMA NOHUT ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE BİRİNCİ SIRADA
 
Alan, ilk defa Adıyaman Gümrük Müdürlüğünden ihracata başladıkları bilgisini paylaşarak, şimdiye kadar kentte gümrük bulunmadığı için farklı illerdeki gümrüklerden yurt dışına tohum gönderildiğini söyledi. Nohut üretiminde bu yıl geçen yıla göre ciddi üretim artışı olduğuna da değinen Alan, 3 bin ton nohut üretimiyle firmanın Türkiye'de birinci sırada olduğunu ifade etti.
 
TOHUMCULUKTA CİDDİ İHRACAT HEDEFİ
 
Alan, Adıyaman'ın sertifikalı nohut ve mercimek üretiminde Türkiye’de ilk sırada, arpada üçüncü ve buğdayda yedinci sırada olduğuna dikkati çekerek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Adıyaman'a Sertifikalı Tohum Test Müdürlüğü kurduğunu kaydetti. İnşallah en yakın zamanda faaliyete geçmesini ümit ettiğini belirten Alan, Adıyaman'ı meyvecilik ve tohumun merkez üssü hâline getireceklerini öne sürdü. Alan, bu tesisin bakanlık tarafından yüzde 50 hibe desteğiyle kurulduğunu anlatarak, bu gibi tesislerin sayısının Adıyaman’da gittikçe artacağını ve tohumculukta ciddi ihracat hedeflendiğini vurguladı.
 
 
GEÇEN YILA GÖRE İHRACATTA ARTIŞ
 
Firma tarafından üretilen 3 bin ton nohut tohumunun 2 bin 500 tonunu İran'a ihraç ettiğini anımsatan Alan, geçen yıl bin 200 ton nohut tohumu ihraç edildiğini, bu yıl daha fazla ihraç edilmesinin de kendilerini mutlu ettiğini açıkladı.
 
BUNDAN SONRA UKRAYNA’YA TOHUM GÖNDERİLECEK
 
Alan, tohumda normal şartlarda ilaçlamanın yapılmayacağını ancak İran’ın üreticilerini korumak için ilaçlanıp gönderilmesini istediğini paylaşarak, bundan sonra da Ukrayna’ya tohum gönderileceğini bildirdi. Alan, geçmiş yıllarda Romanya, Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) tohum ihraç edildiğini İran’ın da bunlara eklendiğini kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol