kapat ikonu

İran para birimi değişiyor ve paradan 4 sıfır atılıyor!

İran hükümeti, Merkez Bankası’nın riyalden 4 sıfır atılması ve para biriminin “Tümen” olarak değiştirilmesi önerisini kabul etti.

  • Finans
  • 31 Temmuz 2019 13:56
  • Son Güncelleme: 31 Temmuz 2019 14:00

İran hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani başkanlığında toplandı. Kurulda, riyalden 4 sıfır atılması ve para birimlerinin “Tümen” olarak değiştirilmesi yönündeki Merkez Bankası önerisini onayladığı belirtildi.

Milli paradan 4 sıfır atılacak

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi de yaptığı açıklamada, pazar günü gerçekleştirilecek kabine toplantısında konunun daha detaylı şekilde ele alınacağını söyledi. Vaizi, "Milli paradan 4 sıfırın atılmasıyla ilgili öneri daha önce de gündemimizdeydi. Riyal sadece bankacılık işlemlerinde geçerli oluyor ancak tümen halk arasında kullanılıyor. O yüzden biz de kullanımda olanı tercih etmeyi uygun gördük." ifadelerini kullandı.

Para birimi Tümen olacak

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Ocak 2019'da İran riyalinden 4 sıfır atılması için hazırladığı öneriyi hükümete sunduğunu açıklamıştı. Himmeti, söz konusu önerinin Bakanlar Kurulu'nun ardından Meclis'te kabul edilmesiyle İran riyalinden 4 sıfır atılacağını belirtmiş, mevcut 10 bin riyalin 1 tümen olacağını ve 1 tümenin de yeni çıkarılacak 100 riyallik banknotlara denk geleceğini ifade etmişti.

Merkez Bankası Başkanı ayrıca önerinin kabul edilmesi durumunda yeni banknotların basımına başlanacağını kaydetmişti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol