kapat ikonu

İran ihracatçıyı sevindirecek

İran tarafından bir süredir zorunlu tutulan konsolosluk onayının yeni düzenlemeler sonrasında kaldırılmasına karar verildi.

İran tarafından bir süredir zorunlu tutulan konsolosluk onayının yeni düzenlemeler sonrasında kaldırılmasına karar verildi.
 
Türkiye ile İran arasında karşılıklı olarak atılan adımlar sayesinde ithalat ve ihracat çalışmalarının kademe atladığı ifade edildi. Son yıllarda arada meydana gelen konsolosluk onayı sorununun ciddi problemlere yol açtığı ifade edilmişti. Bunun üzerine karşılıklı olarak yapılan görüşmeler sonuç vermeye başladı.
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve ekibi tarafından atılan olumlu adımların sonrasında konsolosluk onayı sorununun çok geçmeden çözüme kavuşturulduğu öğrenildi. Bu sayede ihracatçıların yüzünü güldürecek olan gelişme sonunda paylaşılmış oldu. Geçen yıl İran tarafından yapılan açıklamalarda ihracat için ihracatçıların noterden tasdikli bir onay belgesi almaları gerekiyordu. Bu durumda ortadan kaldırılan sistem sayesinde ihracat işlemlerinin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi bekleniyor.
 
Yapılan temaslar bürokratik sistem açısından umut verici olarak değerlendirildi. Geçen hafta itibari ile kaldırılan bu şart sonrasında ihracatçılar tüm işlemleri çok daha rahat ve aktif bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Daha fazla ihracat yapılması anlamına gelen bu durum karşısında ekonomik bir zafer kazanıldığı söyleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol