kapat ikonu

İpek Yolu projesi için test sürüşleri başladı

Rusya’nın tekelini sona erdirecek olan Bakü-Tiflis-Kars tren hattı projesi ilkbaharda kullanıma açılmış olacak. Açılacak tren hattı sayesinde İpek Yolu tekrardan hayat bulacak. Pekin ve Londra'yı birbirine bağlayacak.

Küresel açıdan çok büyük jeopolitik öneme sahip olan hattın ilkbaharda kullanımda olması planlanıyor.
Asya ve Uzakdoğu ülkelerinin, Avrupa ile demiryolu bağlantısında tek alternatif olan Rusya rotası da böylece değişmiş olacak. Rusya’nın önemli bir ticari rotada tekelinin ortadan kalkması dünya dengelerini de ekonomik anlamda değiştirmeye aday bir durum gibi görünüyor.
 
Çin’in başkenti Pekin’den İngiltere’nin başkenti Londra’ya kadar kesintisiz bir şekilde geçiş mümkün olacak.Böylelikle dünyanın en eski ticaret ulaşım rotası olarak kabul edilen İpek Yolu yeniden kullanılmaya başlanacak.
 
Bir takım diplomatik kaynaklardan sağlanan bilgilere göre, temeli 24 Temmuz 2008 tarihinde atılan demiryolu hattı, büyük oranda tamamlandı ve test sürüşlerine başlandı bile. Bakü-Tiflis-Kars hattının hizmete açılmasıyla birlikte, Çin'in Pekin kentinden hareket edecek bir tren, sırasıyla Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan'dan geçerek Türkiye'ye girecek.
 
Anadolu'yu geçerek Trakya üzerinden Yunanistan'a girecek olan tren, önce İtalya ardından Fransa hattını kullanarak, Manş Deniz Tüneli'nden İngiltere'ye ulaşacak. Dünyanın bir ucundan bir ucuna kadar hiç kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak. Rusya bu alandaki tekelini kaybetmiş olacak ve dünya ticaret aktiviteleri ve ithalat-ihracat ayağında eski dönemlerde olduğu gibi yeniden İpek Yolu rotası tercih edilir olacak.
 
Rusya alternatifinden daha az zamanda ve çok daha üstün teknolojik donanımla hayata geçirilecek olan büyük İpek Yolu Projesi, Türkiye'nin bölgesel etkinliğini de güçlü kılacak.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol