kapat ikonu

İnternetten kira beyannamesi nasıl verilir?

Kira gelir beyannamelerinde elektronik sisteme geçiş yapıldı. İsteyen herkes internet ortamında kolaylıkla vergi borcunu öğrenip tahsil edebilecek. Peki, internet üzerinden kira beyannamesi nasıl verilir? Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi Sistemi nasıl

  • Gündem
  • 01 Mart 2016 10:46
  • Son Güncelleme: 23 Mart 2016 16:32
Türkiye’de bu yıldan itibaren uygulanacak olan 'Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'ni kullanarak internet üzerinden kira beyanında bulunmak son derece kolay. Üstelik eski yönteme göre dah hızlı ve masrafsız.
 
Gelir İdaresi Başkanlığında bulunan bilgilerle oluşturulan kira beyannameleri internet ortamına yansıtılacak. Ardından sistemle kayıtlanan bilgilerin kontrolü yapılacak. Eksiklik ya da ya da yanlışlık olduğu fark edildiğinde yeniden düzenlenmesi sağlanacak. Daha sonra vergi mükellefinin onayıyla ne kadar gelir elektronik ortamda beyan edilecek. Onaylanmanın ardından vergi borcu otomatik olarak hesap edilerek mükellefe tahakkuk ettirilecek.
 
Sistemde bulunan veriler, kira geliri elde eden kişilere ilişkin MERNİS, banka, tapu, sigorta şirketleri gibi kurum ve kuruluşlardan Gelir İdaresi Başkanlığının veri tabanına ulaşan verilerden oluşacak.
 
Bu sistemden yararlanmak için sizler de www.gib http://www.gib.gov.tr.gov.tr adresinden erişim sağlayabilirsiniz.
 
Bu sistemin kullanılma zorunluğu bulunmuyor. Ancak bu sistemin kullanılmaya başlanmasıyla beraber vergiler daha hızlı ve sistematik bir şekilde tahsil edilecek. Ayrıca vatandaşın hem vergi dairesine gitmesine gerek kalmayacak. Hem de tüm işlemler masrafsız bir şekilde gerçekleştirilmiş olacak.
 
Kira geliri olan vatandaşların kira gelir beyanında bulunması için sadece 2 gün kaldı. 1 Mart tarihinde başlayan kira gelir beyanname süreci 25 Mart tarihi itibariyle sona erecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol