kapat ikonu

İnternetten dizi ve film izleyenlere yeni düzenleme

İnternet üzerinden izlenilen film ve diziler için uzun zamandır beklenen telif yasasının yakın zamanda gündeme taşınması bekleniyor.

İnternet üzerinden izlenilen film ve diziler için uzun zamandır beklenen telif yasasının yakın zamanda gündeme taşınması bekleniyor.
 
İnternet üzerinden film ve dizi izleyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu süreç içerisinde pek çok sitenin korsan yayın yaptığı belirlendi. Bu konuda telif haklarının arkasında durmak isteyen yapımcılar şimdiye kadar pek çok çalışma başlatmışlardı. Ancak bu çalışmaların pek çoğu yetersiz kaldığı için şikayetlere neden oldu.
 
Meclis tarafından bir süredir film yapımcılarının emeğini ve haklarını koruma altına almak için birtakım düzenlemelerin yapılmasına karar verilmişti. Savcılık bir süre önce bu konuda hakkında harekete geçtiğini açıkladı. Hakların korunması için çalışmalar başlattı. Savcılık yönetimi ile birlikte Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezlerinin kurulmasına karar verildi.
 
Hakların çiğnenerek internet üzerinden müzik, kitap, film, dizi ve daha pek çok yapımın yayınlarını yapan kişi ve kurumlar hakkında cezai işlemler uygulanacak. İncelemeler sonrasında ilk olarak internet sitelerinin kapatılmasına karar verildi. Bu sayede yayın organları engellenmiş olacak. Telif hakkı yasasının yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol