kapat ikonu

İnternet sitelerine vergi zorunluluğu

İnternet alışveriş sitelerinin sayısının artması ile vergilendirme sisteminin hayata geçirilmesine karar verildi.

İnternet alışveriş sitelerinin sayısının artması ile vergilendirme sisteminin hayata geçirilmesine karar verildi.
 
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son yıllarda internet üzerinden satış yapan sitelerin arttığı belirlenmişti. Bunun ardından özellikle uluslararası menşeili pek çok firmanın Türk pazarına girdiği, yeni şirketlerin girmeye başladığı düşünüldüğü zaman elde edilen gelirlerinde yüksek meblağlara ulaştığı tespit edildi. Bu süreç içerisinde Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir adım atılırken vergilendirme sisteminin getirilmesine karar verildi. Bir süredir gündemde olan vergilendirme sistemi tartışmalara neden olmuş ancak sonrasında gerekli tüm anlaşmaların yapılan görüşmelerin ardından tamamlandığı belirtildi.
 
Maliye Bakanlığı tarafından yapılan toplantıya ünlü e ticaret sitelerinin genel koordinatörlerinin katıldığı ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ında bulunduğu özel bir görüşme yapıldı. Bu görüşmelerin ardından e ticaret siteleri vergi ödemeleri yapmayı kabul ettiler. Yeni dönemde kurumlar vergisi ve KDV verecek olan e ticaret sitelerinin bu süreçte oranlar hakkında anlaşma sağlamaları bekleniyor. Son dönemlerde meydana gelen tartışmalara böylece son nokta konulmuş oldu. Artık e ticaret sitelerinde yapılan satışlardan elde edilen gelirlerin vergilerinin verilmesi planlanıyor. E ticaret site sahiplerinin mükellef olmaları bekleniyor.
 
Yakın zamanda yapılacak vergi düzenlemesi sonrasında net bir çalışma yapılacak. E ticaret siteleri için gerçekleştirilecek olan vergi sistemi için ayrı bir vergi dairesinin oluşturulmasına karar verildi. Bunun üzerine son dönemlerde yeni yapılandırma hakkında görüşmeler devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol