kapat ikonu

İnternet İfşalarına Yeni Çözüm Geldi

İnternet kullanımının teknoloji ile birlikte yaygınlaşması çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Bu süreç içerisinde internette kişisel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi sonrasında 4 saatlik bir süreçte erişim engelinin konulmasına karar

İnternet kullanımının teknoloji ile birlikte yaygınlaşması çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Bu süreç içerisinde internette kişisel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi sonrasında 4 saatlik bir süreçte erişim engelinin konulmasına karar verildi.
 
Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından son yıllarda çeşitli şikayetlerin alındığı belirtildi. Teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte internet kullanımı hızlı bir şekilde artıyor. Bu sürecin hızlanması çeşitli olumsuz durumları da beraberinde getirdi. Bu konuda sosyal medya platformlarında sahte hesaplar açılırken vatandaşların kişisel ve gizli bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından herkese açık hale getirildiği belirlenmişti. Tüm bunların ardından gizliliğin ihlal edildiği belirlendi.
 
Bu durum bir suç teşkil ettiğinden dolayı Bilgi Teknolojileri Kurumu şikayetleri değerlendirmeye aldı. Değerlendirmeler sonrasında duruma hızlı bir şekilde müdahale etmek istediler. Yapılacak olan incelemeler sonrasında kişisel hakların ne şekilde ihlal edildiğine bakılacak. Ciddi durumlar karşısında vatandaşların şikayetleri de göz önünde bulundurularak duruma hemen müdahale edilebilecek. Şikayetlerin değerlendirilmesi ve bir sonuç alınması en geç 4 saatlik süreç içerisinde gerçekleştirilecek. gizliliği ihlal edecek herhangi bir fotoğraf, video, paylaşım zaman kaybetmeden gerekli merciler tarafından kaldırılacak. sosyal medya kullanımının artması ile birlikte bu gibi istismar edici davranışların her geçen gün biraz daha arttığı tespit edildi.
 
Yalnız her türlü şikayetin incelemeye alınmasına rağmen ciddi bir suç teşkil etmeyen durumların engellemeye tabi tutulmayacağı özellikle belirtildi. Hakim tarafından özel hayatın gizliliğini ne yönde nasıl ihlal ettiğinin alınacak karar sonrasında belirleneceği belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol