kapat ikonu

İnternet Dolandırıcılığına Dikkat!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet kullanım oranları hızlı bir şekilde artmaya başladı. Bu süreç içerisinde yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşı uyarı yapıldı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet kullanım oranları hızlı bir şekilde artmaya başladı. Bu süreç içerisinde yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşı uyarı yapıldı.
 
İnternet kullanımının artması sosyal medya araçlarına yönelik gösterilen ilginin de son derece artmasına neden oldu. En çok kullanılan sosyal ağlardan birisi olan Facebook'un 40 milyonu aşkın kişi tarafından kullanıldığı tespit edildi. Kullanılan sosyal medya mecraları içerisinde dolandırıcılık olaylarının da giderek arttığı tespit edilmişti. Bunun ardından bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sosyal medya üzerinde meydana gelen dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuldu.
 
Genellikle dolandırıcılık yöntemlerinin zaman geçtikçe gelişim gösterdiği ve daha inandırıcı tekniklerin kullanılmaya başlandığı ifade edilmişti. Cep telefonu kullanan kişilere oltalama yöntemi adı verilen bazı mesajlar gönderilmeye başlandı. Genellikle kişilerin yakınları adına gelen mesajlara tıklayan vatandaşların cihazlarına virüs gönderiliyor. Sosyal medya hesaplarının şifreleri ve daha pek çok kişisel bilgiler kötü niyetli kişiler tarafından ele geçiriliyor. Ele geçirilen bilgiler kötü niyetli olarak kullanılırken bu süreç içerisinde vatandaşların çeşitli dolandırıcılık olayları ile karşı kaşıya kaldıkları belirlendi.
 
Bilgi Teknolojileri Kurumu yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde e postaların ve elen mesajların iyice eemin olunduktan sonra açılmasının en mantıklı davranış olacağı belirtildi. Telefon ve bilgisayarlara kurulabilecek olan antivirüs programları ile birlikte gönderilebilecek virüslere karşı önlem alınması planlanıyor. Çocukların sosyal medya ile olan ilişkileri ebeveynler tarafından sürekli olarak kontrol altında tutularak yaşanabilecek olumsuz durumların engellenebileceği belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol