kapat ikonu

İnşaat malzemelerinde 21 milyar dolarlık ihracat beklentisi

İç pazardaki daralmaya rağmen ihracata yönelik ağırlığını yükseltmeye devam eden inşaat malzemeleri sanayisi, 1,92 milyar dolar dış satım yaptığı kasım ayının yanında, aralık ayında da yüksek performans sergiledi.

İnşaat malzemeleri ihracatı, kasım ve aralıkta imza attığı yüksek performans vesilesiyle bu alandaki 2018 ihracatının 21 milyar dolara dayanması bekleniyor.
 
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi tarafından kasım ayı verileri paylaşıldı.
 
KASIM AYININ YANINDA ARALIKTA DA YÜKSEK PERFORMANS SERGİLENDİ
 
Kasım ve aralıkta verilerinin beraber yer aldığı endeks sonuçlarına göre, iç pazardaki daralmaya rağmen ihracata yönelik ağırlığını yükseltmeye devam eden inşaat malzemeleri sanayisinin, 1,92 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiği kasım ayının yanında, aralıkta da yüksek performans sergilediği vurgulandı.
 
İnşaat malzemeleri ihracatının aralıkta 2014 senesinden beri ilk kez 2 milyar doları bulmasının ardından, senelik ihracatın 21 milyar dolara dayanmasının beklendiği belirtildi.
 
İHRACAT BİRİM FİYATLARI 0,60 DOLARA YÜKSELDİ
 
Kasımda ihracat, miktar olarak 3,21 milyon ton düzeyinde gerçekleşirken, bu kapsamda miktar bazında 2018 senesinin en yüksek ikinci aylık ihracatı olduğu kayıtlara geçti. Değer olarak da kasım ayında 1,92 milyar dolar seviyesine yükselirken, 2013 senesinden beri en yüksek üçüncü aylık ihracatın olduğu bildirildi. Ekim ayında 0,54 olan ihracat birim fiyatlarının da kasım ayında 0,60 dolara yükseldiği aktarıldı.
 
İTHALATTA GERİLEME
 
İthalat Birim Fiyat Endeksi de kasım ayında önemli ölçüde gerilemesine karşın yüksek kalırken, ithalat kasım ayında 222 bin ton olarak gerçekleşti. Bunun da 2013 yılından beri en düşük üçüncü aylık ithalat olarak gerçekleştiği bilgisi paylaşılırken, kasım ayında 582 milyon dolara gerileyen ithalatın, 59 ayın en düşük dördüncü seviyesini gördüğü açıklandı.
 
İnşaat malzemeleri dışı sanayi ihracatının miktar endeksi de kasım ayında yükselirken, endeksin önceki senenin kasım ayının da yüzde 48 üzerine çıktığı anlaşıldı. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatının miktar endeksi de kasım ayında bir önceki aya kıyasla gerilerken, böylece endeksin 2017 yılının kasım ayı ile değerlendirildiğinde yüzde 19,2 üzerinde tamamlandığı ifade edildi.
 
Türkiye sanayi ürünleri ihracat birim fiyatının 2017 senesi kasımında 1,97 dolar düzeyinde bulunuyorken, 2018’in kasımında 1,63 dolar olarak gerçekleştiği hatırlatıldı. İnşaat malzemeleri sanayi dışı sanayi ihracat birim fiyatları da 2017’nin kasımında 3,20 dolar seviyesinde bulunuyorken, 2018’in aynı ayında 2,40 dolar olarak tamamlandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol