kapat ikonu

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı 17 milyar dolara dayandı

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı, yılın 10 aylık döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 21’lik artışla 17 milyar dolara dayandı.

  • Sektörel
  • 16 Aralık 2018 02:06
  • Son Güncelleme: 16 Aralık 2018 02:08
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi; ekimde, ölçüm yapılmaya başlandığı 2013 yılından beri birçok alanda en yüksek seviyeleri görürken, yılın 10 aylık diliminde, inşaat malzemeleri sanayi ihracatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 21’lik artışla 17 milyar dolara kadar yükseldi.
 
İhracat Miktar Endeksi ekimde bir önceki aya nazaran yüzde 20,5’lik artışla 3,66 milyon ton olarak gerçekleşti. Böylece ekimde, 2013 yılından bu yana en yüksek aylık miktar ihracatına ulaşıldı.
 
2013’TEN BERİ EN YÜKSEK İKİNCİ AYLIK İHRACAT
 
İhracat Değer Endeksi ekimde bir önceki aya kıyasla önemli ölçüde arttı ve geçen senenin ekim ayının 22,99 puan üzerine tırmandı. İhracat değer olarak ise ekimde 1,96 milyar dolar seviyesine yükselirken, ekimde değer olarak da 2013’ten beri en yüksek ikinci aylık ihracat gerçekleşmiş oldu.
 
İTHALAT 58 AYIN EN DÜŞÜK ÜÇÜNCÜ SEVİYESİNİ GÖRDÜ
 
İthalat Miktar Endeksi ekimde bir önceki aya nazaran önemli ölçüde düşüş sergiledi ve geçen senenin ekim ayının da 37,38 puan altına geriledi. İthalat, belirtilen dönemde miktar olarak da 199 bin ton olurken, 2013’ten beri en düşük aylık ithalat gerçekleşti. İthalat Değer Endeksi ise ekimde bir önceki aya kıyasla sınırlı ölçüde yükselirken geçen senenin ekim ayının 29,58 puan altına kadar geriledi. İthalat, belirtilen dönemde 577 milyon dolar oldu ve 58 ayın en düşük üçüncü seviyesini gördü.
 
İTHALAT BİRİM FİYATLARI KİLOGRAM BAŞINA 2,90 DOLARA ÇIKTI
 
İthalat Birim Fiyat Endeksi ekimde önemli ölçüde artış sergiledi. 2013’ten beri en yüksek aylık ithalat birim fiyatı oluşurken, ithalat birim fiyatları kilogram başına ekimde 2,90 dolara çıktı. Geçen senenin aynı döneminde ithal birim fiyatının yüzde 17,9 üzerinde gerçekleştiği öğrenildi.
 
TOPLAM SANAYİ İHRACATINDAN İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİSİ SÜRÜKLEYİCİ OLDU
 
Türkiye sanayi ürünleri ihracatı miktar endeksi ekimde bir önceki aya kıyasla önemli ölçüde artarken, ihracat miktar endeksi geçen senenin ekim ayının da yüzde 28,9’un üzerinde tamamlandı. İnşaat malzemeleri dışı sanayi ihracatı miktar endeksi ise belirtilen dönemde gerilerken, buna rağmen endeks geçen senenin ekim ayının yüzde 18,9 üzerinde gerçekleşti. İnşaat malzemeleri sanayi ihracatı miktar endeksi ise belirtilen dönemde bir önceki aya kıyasla sıçrama gösterirken, endeksin geçen senenin aynı döneminde yüzde 41,6 üzerine çıktığı aktarıldı. İnşaat malzemeleri sanayisinin, bu performansıyla ekimde toplam sanayi ihracatının sürükleyicisi olduğu vurgulandı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol