kapat ikonu

İnşaat malzemeleri ihracatında 30 milyar dolara ulaşılabilir

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, en yüksek ihracat yapılan ABD ve AB ülkeleri ile ilişkilerin iyi sürmesi hâlinde 30 milyar dolar ihracata ulaşılabileceğini aktardı.

  • Sektörel
  • 11 Aralık 2018 12:13
  • Son Güncelleme: 11 Aralık 2018 12:21
Yılın 10 ayında inşaat malzemeleri ihracatının, 2017'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artarak 17 milyar dolara ulaştığı bilgisini paylaşan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, yıl sonunda 20,5 milyar dolarlık inşaat malzemesi ihraç edilebileceğini ileri sürdü.
 
Erdoğan, gelecek yıl ihracat hedeflerinin en az 22 milyar dolar olduğunu vurgulayarak, Irak, Libya ve Rusya'da canlılığın tekrar gelmesi ve en yüksek ihracat yapılan ABD ve AB ülkeleri ile ilişkilerin iyi sürmesi hâlinde 30 milyar dolar ihracata ulaşılacağını ifade etti.
 
115 MİLYON TONLUK İHRACATIN 3’TE BİRİ İNŞAAT MALZEMESİ SEKTÖRÜNDEN
 
Türkiye'nin toplam 115 milyon tonluk ihracatının neredeyse 3'te birini inşaat malzemeleri sektörünün yaptığını kaydeden Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, ihracat kilogram değerinin biraz gerilediğini, Ekim 2017'de 1,88 dolar olan Türkiye sanayi ürünleri ihracat birim fiyatının Ekim 2018'de 1,69 dolara gerilediğini belirterek, inşaat malzemeleri sanayisi ihracat birim fiyatının da 0,60 dolardan 0,54 dolara gerilediğini anlattı.
 
35 MİLYON TON İHRACATI İNŞAAT MALZEMELERİ SEKTÖRÜ YAPACAK
 
Erdoğan, atılan stratejik adımların üreticiyi ihracata yönlendirdiğini öne sürerek, üreticinin Türkiye’nin ihracata ihtiyacı olduğunu düşünerek bu işe yöneldiğini ve bu mantığı taşıdığını söyledi. Sene sonunda Türkiye'nin ulaşacağı toplam 170 milyar dolarlık ihracatın 20,5 milyar dolarını, 120 milyon ton dış satışın da 35 milyon tonunu inşaat malzemeleri sektörünün yapacağını dile getiren Erdoğan, kilogram ihracat değerinin yükseltilmesiyle bu alandan çok ciddi gelir sağlanabileceğini bildirdi.
 
ABD VE AB İLE İLİŞKİLERİN İYİ SÜRMESİ HÂLİNDE 30 MİLYAR DOLARLIK İHRACATA ULAŞILACAK
 
Gelecek sene ihracat hedeflerinin en az 22 milyar dolar olduğunu açıklayan Erdoğan, Irak, Libya ve Rusya'da canlılığın tekrar gelmesi ve pazar payının tekrardan kazanılması ve en yüksek ihracat yapılan ABD ve AB ülkeleri ile ilişkilerin iyi sürmesi hâlinde 30 milyar dolarlık ihracata ulaşılacağını anımsattı.
 
140 ÜLKENİN 115’İNE İHRACAT
 
Erdoğan, şu anda otomotiv, tekstil ve hazır giyimden sonra en yüksek ihracat yapan üçüncü sektör olduklarını anımsatarak, bu ihracat artışının sürmesi hâlinde ortalama ihracat değerinin de artması ile birlikte tekstil sektörünü de, otomotiv sektörünü de geçebileceklerini savundu. Bunların olması hâlinde 2023'te en yüksek ihracat yapan sektör olabileceklerinin altını çizen Erdoğan, Küresel Rekabet Endeksi'nde yer alan 140 ülkenin 115'ine ihracat gerçekleştirdiklerini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol