kapat ikonu

İngiltere'nin AB'den anlaşmasız ayrılığı şok etkisi yaratacak!

BoE Başkanı Carney, İngiltere’nin AB'den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasının ani bir şok etkisi yaratacağını söyledi.

  • Gündem
  • 02 Ağustos 2019 16:27
  • Son Güncelleme: 02 Ağustos 2019 16:34

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız şekilde ayrılmasının ani bir şok etkisi yaratacağını söyledi.

“Reel gelirler daha düşük olacak”

BBC’ye değerlendirmede bulunan BoE Başkanı Carney, anlaşmasız ayrılık durumunda abi bir şok oluşacağını, anında ürün tedarikinde aksamalar oluşacağını, aynı zamanda ekonomik olmayacak işletmelerle de karşılaşılacağını söyledi.

İngiltere’nin AB’den anlaşmasız bir şekilde ayrılması durumunda İngiliz sterlininde değer kaybı yaşanacağını belirten Carney, “Ticari ilişkilerimizdeki değişim, reel gelirlerin daha düşük olacağı anlamına geliyor” dedi.

Carney, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız şekilde ayrılması halinde ülkenin AB ile yaptığı ticaretteki oyunun kurallarının temelden değişeceğini, bunu sonucunda da İngiltere’de yerleşik büyük ve karlı şirketlerin ekonomik değerlerini kaybedebileceği uyarısında bulundu.

“Bu sektörler yatırım yapmıyor”

İngiltere’nin AB’den anlaşmasız şekilde çıkmasında en çok otomotiv, yiyecek imalat ve kimya endüstrilerinin olumsuz yönde etkileneceğini belirten Carney, “Bu sektörler yatırım yapmıyor. Ekonominin bu derece yavaşlamasının bir nedeni de işletmeleri yatırımlarının çok çok zayıf olması” değerlendirmesinde bulundu.

“Elimizden geleni yapacağız”

İngiltere’nin AB’den anlaşmasız şekilde ayrılmasının enflasyon baskısı yaratacağının altını çizen Carney, “Ekonomiyi desteklemek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

İktidarda olan Muhafazakar Parti’nin önde gelen isimlerinden Iain Duncan Smith, daha önce İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’i Brexit’e ilişkin “korku projesi” uygulamakla suçlamıştı.

İngiltere Merkez Bankası'ndan dün yapılan açıklamada, büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 1,5'ten 1,3'e, 2020 için ise yüzde 1,6'dan 1,3'e çekildiği bildirilmişti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol