kapat ikonu

İngiltere'de otomotiv sektörü de Brexit'ten endişeli

İngiltere ihracatında büyük bir yere sahip olan otomotiv sektörü de, AB'den anlaşmasız ayrılığa karşı çıkanlar arasında.

  • Otomobil
  • 06 Eylül 2019 16:12
  • Son Güncelleme: 06 Eylül 2019 16:26

İngiltere’deki otomobil üreticileri AB’den Brexit kapsamında ayrılığın ileri bir tarihe ertelenmesini istiyor.

İngiltere otomotiv sektörünün üst kuruluşu, Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız ayrılığın üreticiler için tehdit oluşturduğunu belirterek, ülkenin AB’den ayrılışının 31 Ekim sonrasına ertelenmesini istedi.

Ülke erken genel seçimle karşı karşıya

Birleşik Krallık, 2019 yılında referandumla AB’den ayrılmaya karar verdi. Fakat geçen üç yılda herhangi bir sonuca varılamadı. Brexit adı verilen anlaşmasız ayrılık süreci, ülkeyi dar boğaza sokarken, ülkenin erken genel seçime gidebileceği ileri sürüldü.

Ülke ihracatında en büyük paya sahip olan otomotiv sektörü de Brexit’e karşı olanlar arasında. Üreticiler, gümrük vergilerindeki artış, gümrük sürelerinin uzaması ve yeni bürokratik işlemler nedeni ile birçok fabrikanın verimli çalışamayacağını söylüyor.

"Anlaşmasız çıkmak en kötü sonuç olacaktır"

Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği (SMMT) yöneticisi Hawes, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Anlaşmasız çıkmak en kötü sonuç olacaktır. Eğer anlaşma sağlamak için birkaç ay daha gerekiyorsa, sektör buna dayanabilir" dedi.

SMMT'nin Temmuz'da açıkladığı verilere göre İngiltere otomotiv sektörüne yatırım yılın ilk yarısında %70'ten fazla azalarak 90 milyon sterline geriledi. Ancak Jaguar Land Rover'in yaptığı büyük ölçekli yatırımın tüm yıl rakamlarını desteklemesi bekleniyor.

Hawes, İngiltere'de yatırımın bilfiil durduğunu ve bunun sebebinin yatırımcıların anlaşmasız Brexit'ten endişe duymaları olduğunu söyledi. Hawes, "(Anlaşmasız Brexit) İngiltere'ye yatırım yapmak için gereken güvenin ve katiyetin devam etmesini çok zorlaştırır" dedi.Altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Brexit süreci nasıl etkiledi?Altın fiyatları bugün ne kadar oldu? Brexit süreci nasıl etkiledi?

Etiketler
Johnson istifa mı edecek?Johnson istifa mı edecek?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol