kapat ikonu

İngiltere'de kamu borcu son 50 yılın en yüksek seviyesine ulaşabilir!

İngiltere Mali Araştırmalar Enstitüsü, ülkenin AB'den Brexit kapsamında ayrılması durumunda, kamu borcunun son 50 yılın en yüksek seviyesine çıkacağını duyurdu.

  • Gündem
  • 08 Ekim 2019 16:55
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2019 17:01

İngiltere Mali Araştırmalar Enstitüsü, Avrupa Birliği’nden (AB) anlaşmasız ayrılık durumunda ülkenin kamu borcunun son 50 yılının en yüksek seviyesine çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere Mali Araştırmalar Enstitüsü (IFS) tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’nin AB’den anlaşmasız Brexit’le ayrılması durumunda, kamu borçlanma ihtiyacının yılda 100 milyar sterline kadar yükselebileceği, bunun da milli gelirin yüzde 90'ı seviyesine eşit olduğu belirtildi. Açıklamada, AB'den anlaşmasız şekilde ayrılmasının İngiltere'nin kamu borcunu son 50 yılın en yüksek seviyesine çıkarabileceği kaydedildi.

“Kamu harcamalarında artışa gidilebilir"

Açıklamada görüşlerine yer verilen IFS Direktörü Paul Johnson, "İngiliz hükümeti, şu anda mali çıpası olmaksızın rüzgara kapılmış gidiyor. Anlaşmasız ayrılık durumunda çok dikkatli bir şekilde ekonomiyi desteklemek amacıyla geçici vergi indirimleri uygulanabilir, kamu harcamalarında artışa gidilebilir" ifadelerini kullandı.

“60 milyar sterlin daha küçük”

Citibank İngiltere Başekonomisti Christian Schulz da İngiliz ekonomisinin referandum öncesindeki öngörülere kıyasla şu anda 60 milyar sterlin daha küçük olduğunu belirtti.

Halihazırda İngiltere'nin yıllık kamu borçlanması milli gelirinin yaklaşık yüzde 80'i seviyesinde bulunuyor.

Üç kamu bankasından konut kredisi yapılandırma kararıÜç kamu bankasından konut kredisi yapılandırma kararı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol