kapat ikonu

İngiltere Merkez Bankası'ndan Libra açıklaması!

BoE Başkanı Carney, Facebook’un kripto para birimi Libra’yı desteklediklerini ama terör riskleri nedeni ile gözetim altında tutacaklarını söyledi.

  • Finans
  • 21 Haziran 2019 14:00

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, Facebook’un kripto para birimi Libra’yı açık kapı ile olmasa da açık fikirlilikle karşıladıklarını söyledi.

Libra, neden gözetim altında olacak?

BoE Başkanı Carney, Libra’nın olumlu bir gelişme olduğunu, fakat "kara para aklama" ve "terör finansmanı" gibi riskler nedeniyle, Libra'yı gözetim altında tutacaklarını belirtti.

Londra, Libra'nın "finansal kapsayıcılığı" geliştirerek, iç ve sınır ötesi ödemelerin "maliyetini gözle görülür bir şekilde azaltabileceğine" dikkat çekti.

“Rekabetin yaygınlaşmasına yardımcı olacak”

Carney, gelecekte kurumsal olmayan kurumlara da BOE’nin bilançosuna erişim olanağı verilebileceğini belirtirken, söz konusu uygulamanın "para politikasının ve rekabetin yaygınlaşmasına" yardımcı olacağını ekledi.

“Gözetim şartları önceden hazırlanmalıdır"

Bunun yanında Carney, sosyal medya adaptasyonunun hızla artmasına bağlı olarak, sosyal medya uygulamalarına yönelik gözetimlerin yavaş kalmasına karşın, kişisel veri gizliliği ve kara para aklamaya karşı koruma niteliğindeki kuralların hazır olduğunun altını çizdi.

 

Carney, bankaların Facebook'un yeni ödeme sistemi ve kripto para birimini gözden geçirmek isteyeceğini belirtirken, "BoE Libra'yı açık kapıyla karşılamasa da açık fikirlilikle karşılıyor. Sosyal medyanın tersine, Libra gibi yeniliklere ilişkin gözetim şartları önceden hazırlanmalıdır" dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol