kapat ikonu

ING: Bir faiz indirimi daha olabilir

ING, ABD istihdam verisi sonrası Fed’in bir faiz indirimi daha yapabileceğini ifade etti.

  • Gündem
  • 04 Ekim 2019 17:32
  • Son Güncelleme: 04 Ekim 2019 17:35

ABD’de tarım dışı istihdam 2019 yılı Eylül ayında 136 bin arttı. İşsizlik oranı ise yüzde 3.5'e geriledi. Böylece ABD'de işsizlik oranı son 50 yılın en düşük seviyelerine inmiş oldu.

ING Kıdemli Ekonomisti James Knightley, beklenenden düşük gelen tarım dışı istihdam raporu sonrası Fed'den bu sene bu sene daha fazla gevşeme adımı olabileceğini ifade etti.

Knightley; “Ücretler de yıllık bazda % 2.9 olarak beklentilerin altında kaldı. Bu da tüketici harcamalarının bizim düşündüğümüz kadar güçlü olmayabileceği sinyali veriyor” dedi.

Zayıf küresel büyümeden kaynaklı riskler, ticaret belirsizliği ve dolardaki güçlü seyrin yakın dönemde sona ermeyeceğini belirten uzman, "Bu nedenle ücret artışlarında hızlı bir ivmelenmeyi olası bulmuyoruz” diye konuştu.

Knightley Fed'den bu yıl 2 faiz indirimi daha yapabileceğini söyledi ve ekledi: “Sonuç olarak Fed'in ekonomiyi desteklemek için daha fazla gevşemesi gerekecek. Aralık ayında faiz indirimi olmasını, gelecek yılın ilk yarısında da bir faiz indirimi yapmasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde birçok Fed yetkilisi konuşacak ve daha güvercin tondaki bir söylem bizim bu ayki toplantıda da faiz indirimi beklememiz için sebep oluşturacak.”

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol