kapat ikonu

İnek ithalatı yapılacak

Yapılan düzenlemeler ve alınan yeni kararların ardından Singapur üzerinden inek ithalatının yapılmasına karar verildi.

Yapılan düzenlemeler ve alınan yeni kararların ardından Singapur üzerinden inek ithalatının yapılmasına karar verildi.
 
Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak artması uzun zamandır kamuoyunda en çok tartışılan konular arasında yer alıyor. Tartışmalar devam ederken özellikle dar gelirli ailelerin kırmızı et tüketiminin giderek düşmesi çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Hükümet fiyatların düşürülmesi için çalışmalar başlattı.
 
Şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve verilen destekler et fiyatlarının düşmesini sağlamak yerine çeşitli zamların yaşanması bardağı taşıran son nokta oldu. Bunun üzerine Bakanlar Kurulu ucuz et uygulamasını devreye soktu ancak uygulamanın herkes için uygulanabilir olmadığı ve ilerleyen dönemlerde sürekli devam etmeyeceği ifade edildi.
 
Son olarak Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar ile Singapur üzerinden düve ve inek ithal edilmesine karar verildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından daha önce gümrük vergisinin miktarı sebebiyle bazı çalışmalar ertelenmişti. Ancak Singapur üzerinden ithal edilecek olan düve ve ineklerde gümrük vergisinin tamamen sıfırlanmasına karar verildi. Böylece kırmızı et fiyatlarına da katkı sağlaması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol