kapat ikonu

İndirimli elektrik dönemi başlıyor!

İndirimli elektrik uygulaması nasıl aktif hale getirilir? Enerji Piyasası Denetleme Kurumu 2017 yılı içerisinde milyonlarca aboneye “indirimli elektrik” uygulaması sunuyor. İşte indirimli elektrik uygulaması hakkında merak edilenler…

  • Gündem
  • 21 Ocak 2017 12:05
  • Son Güncelleme: 21 Ocak 2017 12:13

Elektrik piyasasında yapılan yeni düzenlemeye göre “kazan-kazan” kampanyası başlatılıyor. Müşterilerin geçmiş yıllarda ödediği faturalar incelenerek borcuna sadık olan kişiler tespit edilecek. Daha sonra ise bu kişiler “sadık tüketici” uygulamasından faydalanabilecek.

Geçmiş dönemlerde elektrik faturasını düzenli bir şekilde ödeyen kişilere yönelik bu kampanya bazı kolaylıkları da beraberinde getiriyor. Örneğin bundan sonraki ödemesini bir ay dahi geciktiren abonelerin elektriği kesilmeyecek. Bu kategoride yer alan tüketicilerden açma kapama ücreti talep edilmeyecek. Faturaların son ödeme tarihi yaklaştığı zaman tüketicilere bu durum SMS yoluyla bildirilecek ve 5 iş günü içerisinde borcun tahsil edilmesi gerektiği belirtilecek.

Sadık müşteriler açma-kapama ücreti ödemeyecek

Tüketici 5 iş günü içerisinde faturasını ödemez ise o müşterinin geçmiş dönemde yaptığı ödemeler incelenecek ve profili düzgün olan kişilere birtakım ayrıcalıklar sunulacak. “Sadık tüketici” olarak tanımlanan bu kişilere açma kapama işlemi uygulanmayacağı için 25 TL olan açma kapama ücretini ödemeyecekler.

Bunun yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), tüketicileri sevindirecek yeni bir uygulama başlattı. EPDK’nın başlatmış olduğu bu yeni uygulamaya göre, aylık ortalama 82 TL ve üzeri fatura ödeyen kişiler “indirimli elektrik” kampanyasından faydalanabilecek.

İndirimli elektrik uygulamasından faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle müşteri abonelerini üzerilerine alması oldukça önemli. Daha sonra ise müşterilerin gerek web sitesi üzerinden gerekse de bayilerden evrak listesine ulaşarak bunları en kısa süre içerisinde ilgili kuruma teslim etmesi gerekiyor.

Ancak indirimli elektrik kampanyasına abone olurken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda müşterilerin anlaşma metnini okumadan imza atmaması son derece önemlidir. Ayrıca almış oldukları indirim tutarının ne kadar olduğunu düzenli bir şekilde takip etmeli ve haksızlığa uğradığını düşündüğü anda ilgili kuruma itirazda bulunmalıdır.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol