kapat ikonu

İndirimler merkezden ilave araç talep ettirdi

Otomotiv sektöründe alınan KDV ve ÖTV indirimi kararının ardından birçok markanın bayilerinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanırken, araç satışlarında da artış olduğu vurgulandı.

  • Otomobil
  • 22 Kasım 2018 16:25
  • Son Güncelleme: 22 Kasım 2018 16:31
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ve 1 Kasım'dan itibaren uygulanmaya konan otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV ve ÖTV indirimi, piyasayı ciddi anlamda canlandırdı.
 
Bir program kapsamında geldiği Bursa'da, gazetecilere açıklamalarda bulunan Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Bozfakıoğlu, kasım ayı itibarıyla devreye giren ÖTV ve KDV indirimlerinin sektörü hareketlendirdiğini dile getirdi.
 
BAYİLER ZİYARETİ SATIŞA DÖNÜŞTÜRDÜ
 
Bozfakıoğlu, bu indirimlerin sektöre olumlu etki yaptığını ifade ederek, mağazalara artan ziyaretlerin bayiler tarafından ciddi oranda satışa dönüştürüldüğünü bildirdi. Bozfakıoğlu, uygulamanın 31 Aralık'a kadar devam edeceğini hatırlatarak, bu dönem de satışların yükseleceğini öne sürdü.
 
BAYİLER TALEPLERİNİ ARTIRDI
 
Kampanyanın çok hızlı başladığını belirten Bozfakıoğlu, bayilerden geri dönüşlerin gayet olumlu olduğunu, devletin açıkladığı ÖTV ve KDV indiriminin otomotiv sektörünün anında alıcılara yansıttığını kaydetti. Bozfakıoğlu, bu indirimin sektörü olumlu yönde etkilediğini dile getirerek, showroomlara ziyaretlerin arttığını, ciddi oranda bir trafik olduğunu ve bu trafiği karşılamak adına bayilerin de taleplerini artırdığını söyledi.
 
BU SENE GÜZEL BİTECEK
 
Bozfakıoğlu, dalgalanan bir kur sürecinden dolayı sektörde satış rakamları bakımından öngörüde bulunmanın biraz zor olduğuna dikkati çekerek, kampanyanın kendileri için çok önemli olduğunu, kasım ayının da çok iyi başladığını açıkladı. Bozfakıoğlu, satışların şu an için çok iyi gittiğini ve bu senenin de güzel biteceğini ileri sürdü.
 
SATIŞLAR ÜÇE KATLANDI
 
1 Kasım'da başlayan KDV ve ÖTV indirimi vesilesiyle showrooma gelen ziyaretçilerde artış yaşandığından bahseden Peugeot'un Bursa'daki bayisinin satış müdürü Hüseyin Gezgin, ÖTV indiriminin son zamanlarda daralan piyasaya hareket getirdiğine işaret ederek, satışlarımız ikiye üçe katlandığını duyurdu. Gezgin, şu an siparişlerin yetiştirilemediğini ve yıllık hedeflere bu indirim sayesinde ulaşılacağının altını çizerek, bu indirimin devamını diledi.
 
Gezgin, günde ortalama 6-7 araç teslimi yaptıkları dönemler olduğunu hatırlatarak, 20 günde yaklaşık 55 araç teslim edildiğini, ay sonuna kadar da toplamda 90 araç teslimatının yapılmasının öngörüldüğünü dile getirdi.
 
SIFIR ARAÇ ALMAK İSTEYENLER ELLERİNİ ÇABUK TUTSUN
 
Bunun kendileri için oldukça yeterli bir rakam olduğunu vurgulayan Gezgin, ellerinde sınırlı sayıda araç olduğunu, bundan dolayı merkezden ilave araç taleplerinin olduğunu bildirerek, müşterilerin araç bulamadığı zaman üzüldüğünü kaydetti. Gezgin, sıfır araç almak isteyen vatandaşlara ellerini çabuk tutmaları yönünde çağrıda bulunarak, sektörün son zamanlarda daralma içerisinde olduğunu ancak bu kampanyanın doping etkisi yaptığını ve yıl sonu hedeflerinin bu vesileyle tutacağını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol