kapat ikonu

İMİB altın üretimini her yıl 10 ton artıracak

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer, altın üretiminde geçen yıl 20 tonlardan bu yıl 28 tonlara ulaştıklarını vurgulayarak, her yıl üretimi 8-10 ton artırma yönünde hedeflerinin bulunduğunu anlattı.

  • Gündem
  • 24 Ocak 2019 10:48
  • Son Güncelleme: 24 Ocak 2019 10:59
Gazetecilere konuşan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Türkiye'nin pek çok maden bakımından zengin bir ülke olduğunu dile getirerek, altın üretiminde geçen yıl 20 tonlardan bu yıl 28 tonlara ulaştıklarını ifade etti ve her yıl üretimin 8-10 ton artırma yönünde hedeflerinin bulunduğunu aktardı.
 
TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERİNDEN BİRİ MADENCİLİK
 
Antalya Belek Turizm Merkezinde düzenlenen "Hayatımız Maden 2" çalıştayının önemli olduğuna işaret eden Aydın Dinçer, her ürünün hammaddesinin bir maden olduğunu belirterek, madenin önemini vurgulamak için programlar organize ettiklerini kaydetti. Sivil toplum kuruluşlarından kamuya, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilerden mühendislere kadar sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirip madencilik alanında çalışmalar yaptıklarına dikkati çeken Dinçer, Türkiye'nin ihracat rakamlarını, madencilikteki potansiyelini, önümüzdeki dönemde nasıl yol haritası izlenmesi gerektiği ve mevzuatlar kapsamında neler yapılması gerektiği konularını değerlendirdiklerinin altını çizerek, Türkiye'nin en önemli sektörlerinden birinin ham madde sağlayan madencilik sektörü olduğunu söyledi.
 
DOĞAL TAŞLAR DÜNYAYA SUNULACAK
 
Dinçer, Türkiye'nin altın üretiminin son dönemlerde arttığından bahsederek, altın üretimine daha çok ihtiyaç olduğunu, ancak altın üretiminde geçen yıl 20 tonlardan bu yıl 28 tonlara ulaşıldığını anımsattı. Her yıl üretimi 8-10 ton artırma yönünde hedeflerinin bulunduğunu kaydeden Dinçer, tabii Türkiye'nin ihtiyacının yıllık 160 ton altın olduğunu anımsatarak, bunda ilerlemeye çalıştıklarını aktardı. Dinçer, açığın ithalatla kapatılması gerektiğini vurgulayarak, bunun da cari açığa olumsuz etkide bulunduğunu, Türkiye’nin kendi madenlerini yeryüzüne çıkarabilmesi durumunda başarılı olabileceğini anlattı.
 
DOĞAL TAŞLAR TÜM DÜNYAYA SUNULACAK
 
Dinçer, Türkiye'nin zamanla altın üretimini her sene artırarak 160 tonluk hedefine ulaşabileceğini iddia ederek, üretimin adım adım yükseleceğini savundu. Önümüzdeki dönemde, yeni yasal çalışmalarla kamunun, devletin destekleriyle tüm madencilik sektöründe bir atılım sağlamak için uğraştıklarını öne süren Dinçer, burada teşviklere de ihtiyaç bulunduğunu ifade ederek, bu teşviklerin diğer sektörlere yapıldığı gibi kendilerine de yapılmasını istedi. Bakır, bor, doğal taşlar üzerine, madenlerin birçok kaleminde Türkiye’nin zengin bir ülke olduğuna işaret eden Dinçer, bunları aramalarla yeryüzüne çıkartıp, sanayinin, inşat sektörünün hammaddelerini üretmek, mimari projelerde kullanmak üzere çalışmaların bulunduğunu hatırlatarak, doğal taşları tüm dünyaya sunmak istediklerini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol