kapat ikonu

IMF'den emeklilik desteği

IMF yıllık Türkiye ziyaretini gerçekleştirdi. Türkiye’deki genel ekonomik duruma ilişkin rapor hazırlayan fon, bireysel emeklilik ve kıdem tazminatı için yardım edebileceğini açıkladı.

  • Gündem
  • 04 Şubat 2016 15:23
  • Son Güncelleme: 04 Şubat 2016 15:25
IMF’nin yıllık rutin değerlendirmelerini gerçekleştirerek hazırladığı Türkiye raporda Türkiye’ye bireysel emeklilik ve kıdem tazminatı için destek çıkılabileceği belirtildi.
 
IMF, sözleşmesinin 4. maddesi gereğince Türkiye’ye yaptığı ziyarette Türkiye ekonomisine dair çarpıcı sonuçlara vardı.
 
Ziyaretin ardından IMF’nin hazırladığı raporda Türkiye’nin dış finansman ihtiyacına karşı zayıf sermaye girişlerinin rezervler üzerinde baskı oluşturabileceği ifade edildi. Türkiye ekonomisinin 2015 senesi için yüzde 3.8 büyüme gerçekleştirmesi beklendiğinin belirtildiği raporda GSYH büyümesinin bu yıl yüzde 3.5 ve yüzde 4 arasında gerçekleşmesi ve enflasyon seviyesinin de bir defa daha yetkililerin yüzde 5’lik hedefinin büyük bir farkla üzerine çıkmasının beklenildiği ifadelerine de yer verildi.
 
IMF Türkiye ziyareti sonrasında hazırladığı asgari ücrete de vurgu yaptı. Raporda, kıdem tazminatı fonuna da destek verilebileceği belirtildi. Bireysel emeklilik ve kıdem tazminatı sistemlerinin fonlama zemininin geliştirilmesini amaçlayan reformlar tasarruf seviyesini önemli oranda artırabileceği ön görüsüne yer verilerek kıdem tazminatı ve bireysel emeklilik için destek verilebileceği açıklandı.
 
IMF Türkiye için hem uyarılarda hem de tavsiyelerde bulundu. Yüksek ücretin kısa vadede ekonomik canlanma sağlayabileceğine dikkat çeken IMF, bu durumun diğer taraftan da işgücü piyasalarında rekabetçilik ve mali denge üzerinde çeşitli sorunlar doğurabileceğini de belirtti. Suriyeli mülteciler konusunda da görüş bildiren IMF, Türkiye içindeki çok sayıdaki mültecinin topluma entegre edilmesi önerisinde bulundu. IMF’nin raporu Türkiye ekonomik görünümünün uluslararası platformdaki durumu açısından önem arz ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol