kapat ikonu

IMF Türkiye Ekonomisini Değerlendirdi

IMF Türkiye ekonomisini değerlendirirken büyüme hedefleri hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunan IMF son zamanlarda yeni bir açıklamada bulunarak Türkiye ekonomisinin büyüme hedeflerini yeniden değerlendirdi. Bunun üzerine yaptığı değerlendirmeler sonrasında bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 2.5 oranında küçülebileceğini ancak önümüzdeki yılda yüzde 2.5 oranında büyüyebileceğini ifade etti.
 
Türkiye için gerçekleştirilen değerlendirmeler sonrasında yüzde 2.5 oranında bir daralmanın gerçekleştiği ve bunun üzerine Uluslararası Para Fonu gelecek yıl tahminlerinde bulunmayı da ihmal etmedi. Gelecek yıl büyüme tahminini en başında yüzde 2.6 oranında değerlendirmişti. Ancak yeniden bir düzenleme gerçekleştirerek yüzde 2.5 oranı olarak yeniden ifade edildi.
 
Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Açıklandı
 
IMF tarafından 2019 yılı için ortalama enflasyon tahminleri de paylaşıldı. Bu süreç içerisinde tüketici fiyatları konusunda da revize yapıldığı öğrenildi. İlk tahminler çerçevesinde yüzde 16.7 seviyelerinde belirlenen oranların yeni sistemle birlikte yüzde 17.5 seviyelerine çıkarıldığı ifade edildi. 2020 yılı değerlendirmeleri çerçevesinde ise yeni rakamlar ve oranlar yüzde 14.1 olarak ifade edildi. En çok merak edilen 2019 yıl sonu enflasyon oranları ise yüzde 15.5 olarak tahmin edildi. İşsizlik oranlarının da bu yıl içerisinde yüzde 12.7 seviyelerinde gerçekleşmesi beklentiler arasında yer alıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol