kapat ikonu

IMF tarafından Küresel Finansal İstikrar Raporu yayımladı

IMF, "Küresel Finansal Krizden 10 Yıl Sonra: Daha Güvende Miyiz?" başlığı altında "Küresel Finansal İstikrar Raporu"nun Ekim 2018 sayısını yayınladı.

Ekim 2018 "Küresel Finansal İstikrar Raporu" IMF tarafından yayınlandı. Bu dönemki sayısının konu başlığı ise: ‘’Küresel Finansal Krizden 10 Yıl Sonra: Daha Güvende Miyiz?’’ olarak belirlendi.

KÜRESEL FİNANSMAN ŞARTLARI SIKIŞABİLİR

Son 6 ayda küresel finansal istikrara yönelik risklerin yükseldiğini kaydeden Uluslararası Para Fonu (IMF) raporunda çok çarpıcı uyarılarda bulundu. Raporda, ileride ticaret gerilimlerinin daha da artmasının yanı sıra yükselen jeopolitik riskler ve politik belirsizliklerden bahsedilirken, küresel sermaye piyasalarında risk algısının aniden kötüleşmesi sonucu geniş çaplı gerilemelerin yaşanmasına ve küresel finansman şartlarının sert şekilde sıkılaşmasına sebep olabileceği kayda geçildi.

2008’DEN SONRA YENİ KÜRESEL FİNANSAL KRİZLER

Her yıl IMF-Dünya Bankası toplantıları öncesi toplamda iki kez yayınlanan raporun Ekim sayısı paylaşıldı. Bu raporda, 2008 dünya küresel finansal krizinden sonra bankacılık sisteminin ve yasal düzenlemelerin güçlendirilmesine karşın yeni finansal kırılganlıkların ortaya çıktığına değinildi.

NİSANDAN BERİ FİNANSAL KOŞULLAR SIKILAŞTI

Yayınlanan rapora göre finansal istikrara yönelik riskler son 6 ayda daha da yükseldi. Küresel finansal şartlar kısa vadede genel olarak büyümeyi destekleyici ve elverişli olarak görüldü. Fakat bununla birlikte bazı yükselen piyasa ekonomilerindeki finansal koşullar nisan ayından bu yana sıkılaştı.

SIKILAŞMANIN KAYNAKLARI

Özel faktörler, kötüleşen dış finansman koşulları ve ticaret gerilimlerinden dolayı bu sıkılaşmanın kaynaklandığı bilgisi paylaşıldı. Sonucunda ise kısa vadeli finansal riskler arttı, orta vadeli riskler yüksek borç seviyeleri ve varlık fiyatlandırmalarından kaynaklanan kalıcı kırılganlıklar sayesinde yükseldi.

GENİŞ ÇAPLI GERİLEME YAŞANABİLİR

IM tarafından yayınlanan Ekim 2018 raporunda; küresel finansal sistemin yeni risk ve kırılganlıklara karşı tekrar test edileceğine işaret edilerek; ticaret gerilimlerinin artmasının yanında yükselen jeopolitik riskler ve politik belirsizlikler, küresel sermaye piyasalarında risk algısının aniden kötüleşmesi ile birlikte geniş çaplı gerilemelerin yaşanmasına ve küresel finansman şartlarının sert şekilde sıkılaşmasına sebep olabileceğinin altı çizildi ve yaşanabilecek bu durumlara karşı gerekli uyarılar yapıldı.

İLAVE SERMAYE ÇIKIŞLARI YAŞANABİLİR

Gelişmiş ülkelerdeki finansal koşulların mevcut durumda öngörülenden daha hızlı sıkılaşmasının da riskleri artırabileceği ifade edildi. . Ayrıca yükselen piyasaların direncine ve politika güvenilirliğine yönelik endişelerin artması ile birlikte de riskten kaçınma eğilimini güçlendirerek ilave sermaye çıkışlarına yol açabileceği kaydedildi.

SERMAYENİN ÇIKIŞ OLASILIĞI

Yükselen piyasa ekonomilerinden orta vadede finansal krizdekine benzer şekilde bir yılda 100 milyar dolar veya daha fazla sermayenin çıkış olasılığının yüzde 5 olarak düşünüldüğü aktarıldı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol