kapat ikonu

IMF Başkanı’ndan ‘Kaşıkçı’ boykotu

IMF Başkanı Christine Lagarde, Suudi Arabistan’da düzenlenecek yatırım konferansına katılmaktan vazgeçti.

MF Başkanı Christine Lagarde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın himayesinde önümüzdeki hafta Riyad'da düzenlenecek yatırım konferansına katılmaktan vazgeçtiğini açıkladı.

KAŞIKÇI’NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ŞÜPHESİNDEN DOLAYI GİTMEYECEK

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dair şüphelerin güçlenmesinin ardından, Riyad'da yapılacak "Geleceğe Yatırım Girişimi" (FII) konferansından Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde da çekildiğini duyurdu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ev sahipliğinde düzenlenecek FII konferansına katılmaktan vazgeçenlerin sayısı git gide artmaya devam ediyor…

LAGARDE DA ‘’ÇÖLDEKİ DAVOS’’TA OLMAYACAK

Kuruluştan söz konusu kararla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, IMF Başkanı Christine Lagarde'ın Suudi Arabistan’a ziyaretini ertelediği dünya kamuoyuyla paylaşıldı. "Çöldeki Davos" olarak tabir edilen konferansa katılmak için Lagarde da önümüzdeki hafta Suudi Arabistan'a ziyaret gerçekleştirecekti. Açıklanan metinle ziyaretin iptal olduğu bildirildi.

‘’KAŞIKÇI’’ BELİRSİZLİĞİ ZİYARETİ İPTAL ETTİRDİ

Washington Post'ın Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbetinin belirsizliğini koruması sebebiyle, ABD'nin en büyük finansal kuruluşlarından Chase'in Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, Blackstone'un CEO'su Stephen Schwarzman, Blackrock'un CEO'su Larry Fink, Google Cloud'ın CEO'su Diane Greene ile Londra Borsası CEO'su David Schwimmer, hafta başından beri Riyad'da 23-25 Ekim'de yapılması planlanan konferansa katılmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı.

Bunların yanında, Uber'in CEO'su Dara Khosrowshahi, Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, AOL'nin kurucusu Steve Case, Ford'un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, Viacom'un CEO'su Bob Bakish ve Google'ın eski yöneticilerinden Kai-Fu Lee konferansa katılmayacağını açıklayanlar isimler arasında bulunuyor.

BASIN KURULUŞLARINDAN DA DARBE

İş dünyasının ardından basın kuruluşları da konferanstan desteğini birer birer çekiyor. CNN, New York Times, Financial Times, CNBC, Huffington Post ve Bloomberg de konferanstan sponsorluğunu çeken veya katılmayacağını duyuran kurumlar arasında yerini aldı.

Bunların yanında Los Angeles Times gazetesinin sahibi Patrick Soon-Shiong ve The Economist dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Zanny Minton Beddoes de ‘’Çöldeki Davos’’a katılmaktan vazgeçen basın temsilcileri olarak öne çıkıyor. FOX DURUMU YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Hâlâ sponsorlar arasında kalmayı sürdüren ABD’li Fox ise gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın durumunu yakından takip ettiklerini bildirdi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ülkesinin 2030 Vizyonunu tanıtmak için geçen sene başlatılan FII konferansının, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'na girdikten sonra kaybolmasına bağlı olarak alınan çekilme kararlarına rağmen yapılıp yapılmayacağı tüm dünya tarafından merak içerisinde bekleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol