kapat ikonu

İmar planı tadilatı etkiliyor

İmar planları hakkında yapılan yeni düzenlemelerin ardından son dönemlerde tadilatların zorlaştırılması bekleniyor.

İmar planları hakkında yapılan yeni düzenlemelerin ardından son dönemlerde tadilatların zorlaştırılması bekleniyor.
 
İmar planı hakkında şehrin silüetini etkileyen bazı düzenlemelere gidiliyor. Yapılan düzenlemeler ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İmar planlarının yeni sistem ve yeni dönem ile birlikte tadilatları zorlaştırdıkları ortaya çıktı.
 
Bakanlık tarafından konu hakkında çalışmalar mecliste yapılan görüşmeler ile hız kesmeden devam ediyor. Belediyeler Yasası son görüşmelerin ardından Meclis'te kabul edilerek hayata geçirilmiş oldu. İmar sistemi içerisinde alınan her kararın bundan sonraki dönemde planlı tadilatları da yakından ilgilendireceği ifade ediliyor. İmar sisteminde birtakım plan tadilatları meydana geliyor. Bu sistem ve işleyiş içerisinde rant sağlanmasının engellenmesi için ortaya çıkabilecek olumsuz durumların engellenmesi amaçlananlar arasında yer alıyor.
 
Yeni sistem artık tadilatları da daha zor bir hale getirecek. Rant sağlamak ve kazanç sağlamak isteyen her kişinin bu süreç içerisinde tadilatlar için birtakım izinleri almaları zorunlu hale getirilmiş olacak. Fazla ve kaçak kat yapımı da bu süreçte engellenmiş olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol