kapat ikonu

İmar barışından yararlananların sayısı açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, imar barışından şu ana kadar Türkiye genelinde 8 milyon 900 bin vatandaşın yararlandığını bildirerek, 7 milyar 511 milyon Türk lirası gelir elde edildiğini açıkladı.

  • Emlak
  • 09 Aralık 2018 15:27
  • Son Güncelleme: 09 Aralık 2018 15:40
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Palandöken Dağı'ndaki bir otelde kentin yerel yöneticileriyle bir araya gelerek, şehrin sorunları, çözüm önerileri ve mevcut projeler ile ilgili bilgi edindi.
 
Kurum, toplantının ardından TOKİ tarafından Yıldızkent'te yapımı süren konutlarda incelemelerde bulunarak, daha sonra şehir merkezindeki Tarihî Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese ve Erzurum Kalesi’ni gezdikten sonra, kale önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 
TÜRKİYE GENELİNDE 339 HAVA İZLEME İSTASYONU VAR
 
Ülkedeki hava kirliliğine ilişkin bir soru üzerine; Türkiye genelinde 339 hava izleme istasyonunun olduğunu ve internetten de anlık takip edilebildiğini belirten Bakan Kurum, buraya gelirken Erzurum'un hava kirliliğine baktıklarını ve seviyesinin iyi olduğunu aktardı.
 
ERZURUM DAHA KALİTELİ KÖMÜR YA DA DOĞAL GAZ KULLANACAK
 
Bakan Kurum, Erzurum'da da 5 bölgede hava kirliliğinin anlık takip edildiğini ancak kış aylarının gelmesiyle birlikte kalitesiz kömür kullanımından kaynaklı bir kirliliğin oluştuğunu vurguladı. Bu kömürün kalitesini valiyle konuştuklarını anlatan Kurum, daha kaliteli bir kömürü veya doğal gazın bu alanlarda kullanarak il merkezi için böyle bir düzenlemeye gidileceğini duyurarak, şehir merkezindeki hava kalitesinin daha iyi seviyelere çıkartılacağını kaydetti.
 
8 MİLYON 900 BİN VATANDAŞ İMAR BARIŞIN BAŞVURDU
 
İmar barışıyla ilgili de konuşan Bakan Kurum, Türkiye genelinde şu ana kadar 8 milyon 900 bin vatandaşın imar barışı sürecine başvuruda bulunduğunu dile getirerek, yaklaşık olarak 7 milyar 511 milyon Türk lirası gelirin elde edileceğini söyledi. Kurum, aralık ayı sonuna kadar başvuru süresi ve ödeme sürecinin devam ettiğini hatırlatarak, Erzurum genelinde başvuru sayısının 45 bin adet olduğunu, gelirin ise 15 milyon Türk lirasına dayandığını ifade etti.
 
İMAR BARIŞI 31 ARALIK 2017’YE KADAR YAPILMIŞ YAPILARI İÇERİYOR
 
Kurum, imar barışının bu yıl yapılan yapıları kapsamadığının altını çizerek, imar barışının 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış yapıları içerdiğini, bu tarihten sonra yapılan yapıların hiçbir şekilde kayda alınmaması ve imar barışına dâhil edilmemesi noktasında belediye başkanlarının ve valilerin uyarıldığını anımsattı.
 
ARALIK SONUNA KADAR 10 MİLYON SEVİYELERİ AŞILACAK
 
14 milyon vatandaşın imar barışından faydalanmasının beklendiğine işaret eden Kurum, şu ana kadar imar barışına başvuru sayısının 9 milyona yaklaştığını, aralık sonuna kadar süreceğini ve 10 milyon seviyelerinin aşılacağını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol