kapat ikonu

İmar Barışında son gün ne zaman?

İmar Barışı kapsamında yapılan ödemelerin son gününe az bir zaman kaldı. Peki son tarih ne zaman?

  • Emlak
  • 29 Temmuz 2019 17:39
  • Son Güncelleme: 29 Temmuz 2019 17:42

31 Aralık 2017 tarihinden daha önce yapılmış ruhsatsız ya da ruhsatlı yapıya uygunsuz şekilde eklenmiş yapılar için yapı kayıt belgesine başvuruda bulunanların cezalarını ödemeleri için son güne az bir zaman kaldı.

Posta gazetesinde yayınlanan habere göre, bugüne kadar İmar barışına 10 Milyon 250 bin başvuru yapıldı. Bu kapsamda elde edilen gelir ise 23 milyar TL'ye ulaştı.

İmar barışına başvuruda bulunan kişilerin 30 Haziran olarak açıklanan ödeme süreside yüzde 25'ini 31 Temmuz'a kadar peşin vermek koşulu ile yıl sonuna kadar uzatıldığı belirtildi. Vatandaşlara taksit imkanı da sunuldu. 15 Haziran tarihine kadar başvuru yapılmasına rağmen daha ödemesi eline geçmemiş vatandaşlar için ek süre verilmişti.

İmar Barışı Yapı kayıt bedelinin en az olarak yüzde 25'i 31 Temmuz tarihine kadar peşin olarak ödemesi yapılacak. 31 Temmuz gününe kadar her hangi bir ödeme işleminde bulunmayan vatandaşların imar barışı başvurularına ait kayıtlar sistemden kaldırılarak yok sayılacak.

Taksit imkanı

Her ayın birinden kalan tutarın yüzde 2 artırılması şartı ile hesaplanacak miktarın yatırılması koşulu ile taksitlendirme yapılabilecek.

Ödemeler her ayın 1’inde

Yapı kayıt bedelinin kalan yüzde 75'lik bölümü ise takip eden ayların taksitli bir biçimde 31 Aralık tarihine kadar yatırılabilir. Bu hususta 5 taksit seçeneğide sunulmakta.

Kredi imkanı

Kamu bankaları, 60 aya kadar olan vadeli kredi tahsis ücreti bulunmayan krediler için de imkan sağlıyor. Kredilerin faiz oranları yüzde 1.55 ila 1.6 arasında değişiklik göstermektedir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol